Smiltenes novadā apkures tarifa dēļ vēršas tiesā

Smiltenes novada pašvaldība vērsusies Administratīvajā apgabaltiesā ar pieteikumu, lai pārsūdzētu Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes lēmumu, ar kuru apstiprināts siltumenerģijas tarifs Smiltenes pilsētai. ReTV Ziņās jau stāstījām, ka tagad tas ir gandrīz divreiz lielāks, nekā bija pirms tam, būs spēkā divus gadus. Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc pašvaldība šādi rīkojusies, ir jaunajā tarifā iekļautā neparedzēto izmaksu komponente. 

Kopš oktobra sākuma jaunais siltumenerģijas tarifs Smiltenes pilsētai ir 105,54 eiro (bez PVN) par megavatstundu, iepriekšējo 58,31 eiro (bez PVN) vietā. Jaunajā tarifā iekļauta neparedzēto izmaksu komponente 18,27 eiro (bez PVN) par megavatstundu. Pašvaldībā norāda, šī komponente tarifu sadārdzina par 17,4%, kas – tās ieskatā – nav maza summa. Smiltenes novada pašvaldības Juridiskās nodaļas vadītājs Māris Rungulis: “Metodika paredz tādu elementāru lietu kā tarifu pārskatīšanu tajā gadījumā, ja viena no komponentēm, kas iekļaujas arī šajos neparedzētajos, ir kurināmā sadārdzinājums. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, tas faktiksi nav audzis, esam tiesai arī norādījuši ar attiecīgām publikācijām un attiecīgiem avotiem, ka kurināmā izmaksas faktiski ir samazinājušās, pie šādiem apstākļiem mūsu ieskatā nebija pamatoti piemērot neparedzēto izmaksu komponenti.”

Iepriekšējais siltumenerģijas tarifs Smiltenē bija spēkā kopš 2014. gada, tātad – nebija mainījies gandrīz desmit gadus. Pašvaldībā norāda, ja arī komersantam veidojās zaudējumi, tad tam vajadzēja jau savlaicīgi tarifu pārskatīt un vērsties pie Regulatora. Tagad sanāk, ka šie zaudējumi ir uzlikti uz iedzīvotāju un pašvaldības pleciem, kamēr pagājušajā apkures sezonā citu pašvaldību iedzīvotāji kurināmā sadārdzinājuma dēļ saņēma kompensāciju no valsts. Rungulis: “Lai tad tiesa pārbauda, vai atbilstoši normatīvajiem aktiem padome ir pārbaudījusi un pamatoti apstiprinājusi šādu tarifu.”

Pašvaldība aprēķinājusi, ka līdz ar jauno tarifu – 105,54 eiro par megavatstundu –, izmaksas tai sadārdzinās par 80%. Ja pagājušajā gadā siltumapgādes komersantam samaksāti rēķini par 143 tūkstošiem eiro, tadm pieļaujot, ka šajā apkures sezonā apjoms būs tāds, tie būs jau 257 tūkstoši. Starpība ir 114 tūkstoši eiro.

Rungulis: “Ja mēs norēķinām, par ko mēs strīdāmies, tos 18 eiro par šo te neparedzēto izmaksu komponenti, tad tas cipars citādāks. Ja nebūtu tās, tad mums šī te starpība veidotu 71 tūkstoti. Tādi faktiksi tiešie zaudējumi, ja nepamatoti aprēķināts, mums būtu 43 tūkstoši.”

Sabiedrikso pakalpojumu regulēšanas komisijas izpilddirektors Jānis Miķelsons norāda, ja pakalpojuma sniedzējs vai lietotājs nepiekrīt Regulatora lēmumam, to var apstrīdēt tiesā. Tā arī nav neierasta situācija. Tomēr šajā gadījumā netipiski ir, ka tiesā vērsusies pašvaldība. Tā kā tas ir privāts komersants, nevis pašvaldības uzņēmums, iespējams, abu starpā nav bijusi pietiekami laba komunikācija. 

ReTV Ziņās arī jau vēstījām, ka pagājušā gadā notika siltumražotāja uzņēmuma reorganizācija. Komersants sadalījās divās daļās un uzņēmums “CS Smiltene”, kas šobrīd sniedz pakalpojumu, licenci saņēma vien pērn novembrī. SPRK izpilddirektors: “Varētu teikt, ka lielākā daļa no 2022. gada pagāja situācijā, kurā izmaksas mainījās, bet nebija īsti skaidrības, kurš komersants, kuru no pakalpojumiem sniegs. Skaidrība radās tikai pašās gada beigās. Tarifa aprēķinu regulators saņēma 2023.gada janvārī.”

Tā kā šis bija jauns komersants, bija nepieciešams pilnais tarifa projekts, līdz ar to šajā gadījumā nebija īsti iespēju nonākt pie aprēķina, kuru varētu piemērot jau no apkures sezonas sākuma, skaidro Regulators. Miķelsons: “Tarifa aprēkins, kas ir publicēts 1. februārī paredzēja, ka šī tarifa sākotnējā spēkā stāšamās varētu būt ar 1. jūliju. Tātad attiecīgi komersants uzreiz jau iesniedza aprēķinu, pieņemot, ka tas tiks piemērots pēc apkures sezonas beigām un noteiktais valsts atbalsts bija spēkā līdz šī gada 30. aprīlim. Tā kā no komersanta iesniegtā aprēķina sanāk, ka tas neattiecas uz to periodu, par kuru tika piemērots valsts atbalsts.”

Jaunais tarifs ir spēkā līdz 2025. gada 6. oktobrim. Pēc tam tas būs jau bez neparedzēto izmaksu komponentes – 87,27 eiro par megavatstundu –, kas ir līdzīgs ar citām vietām reģionā. 



Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023