Slimnīcas bažīgas par jauno budžetu

Šodien Saldus medicīnas centrā notika Latvijas slimnīcu biedrības šī gada pirmā kopsapulce. Galvenais diskusiju temats – 2024. gada budžets slimnīcām. Biedrība norādīja, ka solītais valsts papildu atbalsts nebūs solītajā līmenī. Savukārt veselības ministrs sacīja, ka līdz slimnīcām nonāks vēl papildu 25 miljoni eiro. 

Šī gada budžets slimnīcām liek domāt, kā rīkoties tālāk. Ja pēc Veselības ministrijas un Nacionālā veselības dienesta aplēsēm budžeta pieaugums slimnīcām ir par nepilnu 61 miljonu eiro, tad Latvijas slimnīcu biedrība saka – tā nav. Pieaugums ir par nepilniem 24 miljoniem, 37 miljoni jau iztērēti pērn, lai segtu pieaugošās izmaksas. 

Latvijas Slimnīcu biedrības valdes priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs: “Tas knifs ir tur, ka šā gada finansējums daļēji pārnesās uz iepriekšējo gadu, viņi kompensēja to, kas pagājušogad tika darīts izdarīts. Tā starpība starp slimnīcu finansējumu, kāds ir nepieciešams, lai nodrošinātu algas, intensīvās terapijas un pacientu ēdināšanu, ir tie 37 miljoni.”

Jau šobrīd ne vienai vien slimnīcai vai veselības aprūpes iestādei ir jādomā, kā tikt galā ar iztrūkumu par iepriekšējo gadu. Viskritiskākā situācija bija Daugavpils reģionālajā slimnīcā – zaudējumi 5,6 miljoni eiro gada beigās. “Šobrīd galvenais juridiskais moments – pārslēdzam visus līgumus, lai mazinātu virsstundu skaitu, kas mums gadā ļaus ietaupīt divus miljonus. Aizejam uz summēto darba laiku vidējam personālam un ārstiem uz triju mēnešu periodu, kas atļauj mums drusku izlīdzinātu šo izdevumu sadaļu. Protams, ka mēs ļoti minimizējam visus izdevumus saimnieciskajā daļā,” saka Daugavpils reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētāja Inta Vaivode.

Inta Vaivode uzsver, ka samazināt hospitalizāciju skaitu slimnīcā nedrīkst, jo pacientu skaits, kuriem tāda nepieciešama, nesamazinās. Dobeles un apkārtnes slimnīcas vadība atzīst – gads ir noslēdzies ar zaudējumiem, bet parādsaistību nav. “Iepriekšējos gados bijām neizlietojuši visu naudu, parādsaistību mums nav, bet nav nulles varianta diemžēl,” pauž Dobeles un apkārtnes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Leons Zariņš.  

SIA “Saldus medicīnas centrs” valdes priekšsēdētāja Nellija Kleinberga: “Katram jāmeklē risinājumi. Papildus mūsu iestādei ir, ko mēs apsaimniekojam, mums kopējā teritorija ir četri hektāri, līdz ar to ir arī nomas ēkas, kuras maksimāli cenšamies piepildīt ar nomniekiem, lai gūtu ienākumus. Un nosaka tās vajadzības, kuras pieprasa šodien medicīnas attīstība.”

Veselības ministrs Hosams Abu Meri sacīja, ka šobrīd budžetā vēl ir rezervēta papildu summa veselības nozarei, no kuras 25 miljoni paredzēti slimnīcām. 

Par to, kā ieguldīt solītos 25 miljonus, sapulces dalībnieki vienojās lemt februāra sākumā.