Skolās draudi par iespējamu spridzināšanu

Šodien aptuveni 300 izglītības iestādes saņēma identiskus e-pastus krievu valodā par iespējamiem drošības riskiem. Skolām izsūtītajās vēstulēs, kā apstiprina arī Valsts policijā, bija izteikti spridzināšanas draudi. Saņemot šādus e-pastus, lai pārliecinātos par drošību skolās, skolēni tika evakuēti, mācību process pārtraukts, viņi devās mājās. Valsts policija izplatīja informāciju, ka tie ir zema riska draudi un satraukumam nav pamata. 

Par iespējamiem spridzināšanas draudiem skolas saņēma trīs veidu satura e-pastus, informē Valsts policijā. Pirmās ziņas par to saņemtas jau pēc 8.00 rītā, pakāpeniski ziņojumu skaits pieauga. Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks norāda, ka šis nav pirmais gadījums, kad saņemti šāda veida draudi. “Uzreiz varu pateikt, ka arī iepriekš līdzīga satura draudi ir saņemti. Uz citām iestādēm tie periodiski tiek saņemti. Mēs jau redzam kopsakarības, ka būtībā saskatām, ka ir viens sūtītājs, katrā gadījumā pazīmes par to liecina. Tas nav jauns nekas, bet tas, ka tādā masveidā skar izglītības iestādes, ir pirmo reizi. Šobrīd es vēlreiz apstiprinu – esošā informācija liecina, ka tie ir zema līmeņa draudi.”

Kā stāsta vairāku pašvaldību izglītības pārvalžu vadītāji, lielākā daļa viņu skolu saņēma šādus paziņojumus e-pastā. Rēzeknes valstspilsētas pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītājs Arnolds Drelings: “Praktiski visas skolas ir saņēmušas šo e-pastu. Tās informēja izglītības pārvaldi. Mēs sazinājāmies ar domes vadību, sazinājāmies ar Valsts policiju. Valsts policijā pateica, ka visas skolas pārbaudīt viņi nevar. Līdz ar to līdz plkst. 12.00 bija jāevakuē izglītības iestādes, mēs to arī izdarījām.” 

Preiļu novada pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītājs Andrejs Zagorskis Vairākas skolas saņēma šo e-pastu. Pats tajā brīdī biju vienā skolā. Momentā sazinājāmies ar Valsts policiju. Valsts policija deva informāciju, ka šie draudi, pēc viņu informācijas, nav paaugstināta riska, bet zema riska. Jebkurā gadījumā, lēmumu pieņem direktors, kurš ir uz vietas, vienlaicīgi veicot telpu un teritorijas apsekošanu. Ja ir kādi aizdomīgi priekšmeti, jāsniedz informācija.”

Mārupes izglītības pārvaldes vadītāja Liene Šmite stāsta, lai gan iepriekš ir bijušas mācību trauksmes, šāds gadījums ir jauna pieredze. Šis gadījums arī ir vērtējams ļoti nopietni. Neskatoties uz to, ka mēs kā pašvaldība saņēmām ziņu par ievietotu spridzekli izglītības iestādēs, ziņas saņēma arī izglītības iestāžu skolēni, ko mēs ļoti nopietni vērtējam. Ne visi skolēni ir stipri šīm ziņām, kādas viņi saņēma savās čatu grupās “WhatsApp” un tamlīdzīgi, kur tika pausta informācija, ka skolēni tiks nogalināti, būs daudz asiņu.”

Tā kā šāda masveida e-pastu sūtīšana nav līdz šim pieredzēta, policija organizēšot sanāksmi ar izglītības nozari un mēģinās nonākt pie vienota algoritma, kā turpmāk efektīvāk rīkoties.

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks vēl norāda, ja skolās tika pieņemts lēmums pārtraukt mācību procesu un evakuēt bērnus, tad pārmest tām nevar, jo cilvēki rūpējas par savu drošību. Šis nav arī nekāds vienkāršais, no izmeklēšanas aspekta raugoties, gadījums vai gadījumu kopums. Vienlaikus mums ir risinājumi, kādā veidā mēs nonākam uz pēdām, ir iespēja atklāt šāda veida lietas, bet šobrīd, cik tālu mēs esam un kā tas rezultēsies, es atturētos komentēt.”

Jāpiebilst, ka arī Valsts drošības dienests norādījis, ka saistībā ar šodien skolās saņemtajām draudu vēstulēm satraukumam nav pamata. Dienests vērtē minēto draudu izplatīšanas gadījumu atbilstoši savai kompetencei un sniedz Valsts policijai nepieciešamo atbalstu izmeklēšanā.


#SIF_MAF2023 | Foto: Freepik; ilustratīvs