Sirsniņmājiņas joprojām neatbilst prasībām

Decentralizētā kanalizācijas sistēma bija jāreģistrē un jāsaved kārtībā atbilstoši prasībām jau līdz 2021. gada beigām. Tā nosaka Ministru kabineta 2017. gadā izdotie noteikumi. Ceturtajā lielākajā pilsētā decentralizēto tualeti piereģistrējusi tikai apmēram puse mājsaimniecību, no kurām vides prasībām atbilstoša krājaka ir tikai 15% mājsaimniecību.

Pēc publiski pieejamās informācijas Jelgavas valstspilsētā kanalizācijas tīklu kopgarums ir gandrīz 230 000 metru, no tiem māju izvadi gandrīz 38 000 metru.Tomēr joprojām pilsētā ir daudzas privātmājas kurās ir decentralizētās tualetes, uz kurām attiecas 2017. gadā pieņemtie  Ministru kabineta noteikumi par decentralizēto kanalizācijas sistēmu reģistrāciju un sakārtošanu atbilstoši 21. gadsimta prasībām.

Vienā no Jelgavas privātmāju rajoniem uzrunātie iedzīvotāji stāsta, ka pieslēgušies centralizētajai kanalizācijai, līdzko bijusi tāda iespēja, jo tā esot gan ērtāk, gan lētāk. “Centralizētajai kanalizācijas sistēma tas noteikti ir labāk, nekā mēģināt ko alternatīvu veidot, ja ir tāda iespēja. Tas nav kā laukos, kad ir jāveido septiķis vai kas. Centralizētā kanalizācijas sistēma, manuprāt, ir priekšrocība,” saka privātmājas iedzīvotājs Andris Bolmanis.

Kā ReTV skaidro vides speciāliste, privātmājās drīkst būt hidroizolētas krājakas vai arī bioloģiskās attīrīšanas iekārtas ar jaudu līdz pieciem m3 diennaktī. Padomju laikā izbūvētās betona krājakas 21. gadsimtā neskaitās hidroizolētas. Tomēr daudzi joprojām nesteidz izmantot ērtības, nedz arī pildīt  Ministru kabineta noteikumus. Jelgavas valstspilsētas pašvaldības vides pārvaldības speciāliste Jolanta Ližus: “Pēc mūsu informācijas, decentralizēto tīklu reģistrā jābūt reģistrētiem aptuveni 4000 mājsaimniecību. Pašlaik reģistrāciju ir veikuši aptuveni puse, no kuriem vides aizsardzības prasībām atbilst aptuveni 15%. Krājakām ir pārplūdes vadi. Krājakas ir bojātas, tām nav veikta hidroizolācija, līdz ar to notekūdeņi iefiltrējas vidē.”

Arī vērīgākie pilsētnieki pamanījuši, ka šur tur grāvjos redzamas, viņuprāt, aizdomīgas caurules, kas nav savienotas ar kanalizācijas akām.

Ministru kabineta noteikumi paredz, ka personām, kuras nav spējušas sakārtot decentralizēto tualeti atbilstoši vides prasībām, līdz šā gada 31. decembrim vietās, kur tas iespējams, obligāti jāpieslēdzas centralizētajai kanalizācijas sistēmai. Jelgavā tas ir īpaši svarīgi, jo pilsēta ir upju ieskauta, neattīrītie kanalizācijas ūdeņi iesūcas gruntī un piesārņo vidi. Ližus: “Ir rajoni, kuros centralizētā kanalizācija nav ierīkota, līdz ar to viņiem jācenšas un jāsakārto savas decentralizētās kanalizācijas sistēmas. Ļoti intensīvi darbojas arī Jelgavas pašvaldības policija, kas apseko un informē iedzīvotājus, ka šajā reģistrā ir jāreģistrējas.”

Fiziskām personām, kuras nav reģistrējušas decentralizēto kanalizācijas sistēmu, var piemērot sodu līdz 500 eiro, bet juridiskajām personām līdz 1500 eiro. Pārbaudīt reģistrētās sistēmas pašvaldība deliģējusi uzņēmumam “Jelgavas ūdens”.


#SIF_MAF2023 | Foto: Freepik; ilustratīvs