Sēņu sezona sākusies novēloti

Pēc ilgstošā sausuma perioda vasaras sākumā beidzot arī Latvijas mežos sākusies sēņu sezona. Ņemot vērā, ka šajā nedēļas nogalē sola siltus laika apstākļus, sēņotāju mežos netrūks. Cik daudzveidīga un bagāta ir šī gada sēņu raža?

Pensionārs Jānis sēnes lasa un tirgo katru gadu. Kā viņš pats apgalvo, citiem patīk makšķerēt vai doties pārgājienos, bet viņa hobijs ir lasīt sēnes. Turklāt, ja vēl var nopelnīt, divi zaķi ar vienu šāvienu. Lai gan šogad vairums sēņotāju sūdzās par tukšiem mežiem, tirgotājs atklāj, ka sēnes Ogres pusē atrast neesot problēma. 

Jānis nesūdzas arī par pircēju aktivitāti. Galvenais spēt katra gaumei atrast īsto sēni. “Tās jau kā delikatase skaitās. Cilvēki, kas slinki, tie uz gailenēm pārsvarā.”

Lai gan ReTV uzrunātie sēņu pārdevēji Ogres tirgū no publiskiem komentāriem atteicās, noskaidrojām, ka gailenes tiek pārdotas sākot no 14 līdz pat 18 eiro kilogramā, savukārt baravikas – 20 vai 25 eiro par kilogramu. 

Kā ReTV norāda ilggadējā Tomes sēņu čempionāta organizatore Sarmīte Pugača, jau aizvadītajā nedēļā tika novērota liela cilvēku aktivitāte mežos. Gaidāms, ka arī šonedēļ cilvēki brīvdienās dosies sēņot. “Tā kā beidzās lielais sausums un sākās lietus periods, tā uzreiz parādījās sēņotāji. Sēņotāji tik ilgi gaidīja šo lietu. Un mežs ir pabarots un mitrs, sēnes aug.”

Savukārt mikoloģe Diāna Meiere ReTV stāsta, tā kā sēņu sezona ir sākusies novēloti lielā sausuma dēļ, to daudzums dažādās Latvijas vietās atšķiras. “Dažos rajonos gailenes ir vairāk. Tajā pusē, kur es esmu bijusi mežā un sēņojusi, ap Valku un Api, priežu mežos gaileņu nav vispār. Ja jāmeklē, tad jāmeklē jauktos mežos. Ir milzīgi sviestubeku uzplūdi. Man liekas, ka gandrīz vai kā nekad. Un šur tur ir redzēts, ka ir ļoti daudz baraviku.”

Tāpat mikoloģe arī vērš uzmanību, lai gan pagaidām nav dzirdēts par saindēšanās gadījumiem, ir rūpīgi jāskatās, kas tiek ielikts groziņā. Piemēram, Siguldas apkārtnē jo īpaši esot savairojušās zaļās mušmires, kas ir cilvēkam indīgas. Savukārt par to, cik ilgi vēl Latvijā būs sēņu sezona, mikoloģe atsakās prognozēt. Jo tas viss esot cieši saistīts ar laika apstākļiem, kas pagaidām sēnēm esot labvēlīgi. Ja lietus būs, būs arī sēnes! 


#SIF_MAF2023 | Foto: Freepik; ilustratīvs