Šaursliežu lokomotīve Ukrainas atbalstam

Biedrība “Bānīša draugu klubs”, kurā apvienojušies šaursliežu dzelzceļa entuziasti, vāc ziedojumus, lai uz Hajvoronas pilsētu Ukrainā nosūtītu šaursliežu lokomotīvi. Pilsētā esot 78 kilometru garš šaursliežu dzelzceļš, tomēr kara laika apstākļos lielāko atbalstu sniegtu lokomotīves trīsfāzu ģenerators, kas ļautu ar elektrību nodrošināt pilsētas slimnīcu vai bēgļu centru. Lai mērķi īstenotu, nepieciešami vēl vismaz 10 000 eiro.

Šaursliežu dzelzceļš Baložu pilsētas apkaimē savu darbību sāka 1948. gadā kūdras fabrikas vajadzībām, bet mūsdienās nelielu daļu no tā apsaimnieko dzelzceļa entuziasti, kas apvienojušies biedrībā “Bānīša draugu klubs”. Šīs sezonas pēdejā ekskursija pirms divām nedēļām aizvadīta Ukrainas atbalsta noskaņās. “Hajvorona kā pilsēta ir izaugusi uz dzelzceļa vēstures, milzīga dzelzceļa mezgla. Ja runājam par pilsētas apmēriem, tad mūsu mērogiem tā ir liela pilsēta – ap 20 000 iedzīvotāju. Priekš Ukrainas tā, protams, ir maza pilsēta, bet vietas dēļ, kur tā atrodas, sākoties kara darbībai, tā negaidīti nokļuva bēgļu plūsmas centrā,” saka biedrības “Bānīša draugu klubs” valdes priekšsēdētājs Dāvis Bušs.

Biedrība ieplānojusi Ukrainas draugiem Hajvoronā dāvināt lokomotīvi “ESU2a”, kas ražota pagājušajā gadsimtā uz traktora T100 bāzes. 

Kā ReTV skaidro Dāvis Bušs, kara laika apstākļos ukraiņiem noderīgākais būšot lokomotīves 50 kW trīsfāzu ģenerators, ko var izmantot elektrības nodrošināšanai slimnīcā vai bēgļu centrā. Vai arī izmantot kā lokomotīvi, jo Hajvoronā šaursliežu ceļi ir 78 kilometru garumā. “Es jau vairāk nekā gadu esmu iesaistījies Ukrainas atbalsta aktivitātēs, runājot ar cilvēkiem, kuri organizē ģeneratoru sūtīšanu uz Ukrainu, noskaidrots, ka šādas jaudas lietots ģenerators maksā tikpat, cik tā lokomotīve. Tāpēc pirmais jautājums radās tīri ekonomiski – tas taču ir pamatoti. Otrkārt, ko tie ģeneratori darīs pilsētā pēc kara. Šis kļūs par muzeja eksponātu.”

Lai lokomotīvi nosūtītu uz Hajvoronu, esot nepieciešami aptuveni 17 000 eiro. Ziedojumi tiek vākti portālā “Ziedot.lv”. Pašreiz no nepieciešamās summas savākti nedaudz vairāk kā 5500 eiro.Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par sižeta saturu atbild "Re MEDIA".
#SIF_MAF2023