Pašvaldības policijai ir tiesības sodīt autovadītājus par ātruma pārsniegšanu

Jau divus mēnešus pašvaldības policijai ir tiesības sodīt autovadītājus par ātruma pārsniegšanu, luksofora gaismas neievērošanu un daudziem citiem ar ceļu satiksmes drošību saistītiem pārkāpumiem.  ReTV uzrunātās vietvaras lielākoties par jaunajām pilnvarām pašvaldības policijai gan nepriecājas, jo to īstenošanai nepieciešamais aprīkojums ir pārāk dārgs.

Pašvaldības policija līdz šim lielākoties uzraudzīja  sabiedrisko kārtību ikdienā un dažādos pasākumos. Kopš 6. jūlija pašvaldības policijas pilnvaras ir paplašinātas, iesaistot vietvaru policiju arī satiksmes drošības uzraudzīšanā. Tomēr tas neattieksies uz visiem pārkāpumiem ceļu satiksmē. Iekšlietu ministrijas pārstāvis Imants Zaķis: “Par tādu pārkāpumu kā tehniskās apskates neesamību kompetences joprojām saglabāsies Valsts policijai un daļēji arī robežsardzei, bet virkne citu pārkāpumu, kas attiecas uz velosipēdu, elektroskrejriteņu vadītājiem, kā arī uz transportlīdzekļiem, pašvaldības policijai būs iespēja piemērot sodus.”

Pašvaldības policisti par šādu iespēju gan  ir gandarīti, jo jau tagad bieži nākoties redzēt ceļu satiksmes pārkāpējus. Jelgavas novada pašvaldības policijas inspektors Raivis Indriksons: “Īstenībā ir tā, ka ignorē pašvaldības policiju, pārsniedz ātrumu, jo, iespējams, ir lietas kursā, ka šī nav mūsu kompetence izskatīt šādus jautājumu.”

Pašvaldības policijas priekšniece  Inese Tarvida gan  ir neizpratnē par kompetenču sadalīšanu šajā jomā starp Valsts policiju un pašvaldības policiju. “Mums tie ir papildus izdevumi, un man, protams, rodas jautājums, kāpēc nevaram piemērot sodu par tehniskās apskates  vai OCTA neesamību, par jostām. Kāpēc tieši ir pielikts klāt par ātruma kontroli. Ceļu satiksmes likumā tie ir 20. panti ar apakšpantiem, kas mums ir deleģēti.”

Nevienā no 12 Jelgavas novada  pašvaldības policijas auto  nav foto radara, kas fiksētu ātruma pārsniegšanu, visticamāk, arī tik drīz nebūs, jo tas prasa lielus ieguldījumus, kam budžetā līdzekļi, vismaz šogad neesot paredzēti. “2024. gadā plānojam atsevišķas automašīnas aprīkot ar fotoradariem, tad redzēsim, kā ies iepirkumos. Tās aplēses vienai mašīnai ir starp 10 un 20 tūkstošiem atkarībā no komplektācijas. Vienu, divas mašīnas plānojam aprīkot, lai saprastu, kā tas darbojas un varētu izpildīt savu funkciju,” uzsver Madars Lasmanis, Jelgavas novada  domes priekšsēdētājs.

Tikmēr Preiļu novadā par likuma grozījumiem priecājas, jo ātrumpārkāpēju esot daudz, bet Valsts policijas pašvaldības ieskatā tam piegriežot pārāk maz vērības. Pašvaldības policistu skaits gan novadā esot pārāk mazs, tāpēc jauno kompetenču izpildei izmantošot mūsdienu tehnoloģijas, kam finansējumu  meklēšot pārskatot prioritātes. “Fiziskā ātrumu kontrole, ko veic cilvēks – visticamāk, nemēģināsim iet šo ceļu. Tehniskās ierīces, kas fiksē bez cilvēka klātbūtnes un attiecīgi tiek izrakstītas soda kvītis – droši vien, ka iesim šo ceļu un cita ceļa nav. Noteikti būs jāatrod nauda, jo, ja šobrīd sabiedrība vēl aktīvi to nepieprasa, tad pēc gada jau var būt par vēlu.”

Jāpiebilst, ka  pašvaldības policija, kam obligāti jābūt no nākamā gada janvāra, visās pašvaldības nemaz vēl nav izveidota.