Pastiprināti kontrolēs pārtikas preces no Krievijas un Baltkrievijas

Kopš sestdienas, 24. februāra, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) sācis pastiprināti kontrolēt pārtikas preces no Krievijas un Baltkrievijas, kas caur Latvijas robežkontroles punktiem tiek ievestas Eiropas Savienībā. PVD norāda, tā ir ierasta procedūra, taču, ņemot vērā, ka pēdējā laikā saņemtas bažas, vai tas, kas tiek ievests, atbilst nekaitīguma prasībām, šīs bažas par riskiem cilvēku un dzīvnieku veselībai noraidītu, pieņemts lēmums par pastiprinātu kontroli. 

Tā tiek veikta gan autoceļu robežkontroles punktos – Terehovas un Grebņevas ar Krievijas Federāciju un Pāternieku robežkontroles punktā ar Baltkrieviju, gan dzelzceļa kontroles punktos, kas izvietoti Rēzeknē un Daugavpilī, kur ir šo kravas vilcienu pirmā apstāšanās vietā. 

PVD Robežkontroles departamenta direktore Iveta Šice-Trēde: “Līdzšinējā mūsu darbība bija vērsta gan uz dokumentu kontroli, gan paraugu noņemšanas sūtījumiem. Šis apmērs varbūt bija nepietiekams. Tas ir nepietiekams varbūt tādas lielākas un detalizētākas analīzes dēļ, tāpēc tika pieņemts šis lēmums, kad iegūt vairāk informācijas, lai analīze ir arī pamatota. 

Jebkurā gadījumā, ja tiks konstatēta pārkāpumi, tas nozīmē, ka vēl jo vairāk šie paraugi no konkrētiem nosūtītājiem un konkrētām produktu grupām tiks analizēti. Ja tiek iegūti dati, tad tālāk jau tiek informēta Eiropas Komisija par noteiktām preču grupām, kam esam konstatējuši pārkāpumus, lai tālāk jau Eiropas Komisijas līmenī lemtu par kādas pastiprinātās kontroles piemērošanu.”

Aizvadītajās brīvdienās pastirpinātai kontrolei robežkontroles punktos uzrādīti 53 sūtījumi. PVD ir noņēmis deviņus paraugus. Laboratorijas analīžu rezultāti varētu būt zināmi nākamās nedēļas sākumā. 

Jāatgādina, ka pagājušajā nedēļā Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Lauksaimniecības un lauku attīstības likumā, aizliedzot Krievijas un Baltkrievijas lauksaimniecības produktu importu. PVD norāda, robežkontroles punktā tiek veikta ievedamo sūtīju kontrole, neskatoties uz to, kāds ir to galamērķis. Pastiprinātā kontrole tiek veikta zirņiem, graudaugiem, eļļas augu sēklām un lopbarībai.Foto: Evija Trifanova/LETA