Pārmaksātie nodokļi tiks atmaksāti trīs mēnešu laikā pēc deklarācijas iesniegšanas brīža

No rītdienas, 1. marta, iedzīvotāji var sākt iesniegt gada ienākumu deklarācijas. Kā norāda Valsts ieņēmumu dienestā (VID), ik gadu jau pirmajā dienā tās steidz iesniegt daudz iedzīvotāju. Tomēr deklarācijas iesniegšana jau pirmajās minūtēs nenozīmē ātrāku pārmaksāto nodokļu atmaksu. 

Šogad nebūs izmaiņu nosacījumos par gada ienākumu deklarācijas iesniegšanu, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, norāda VID. Ikviens cilvēks, par kura ienākumiem maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli, var brīvprātīgi iesniegt deklarāciju, lai atgūtu pārmaksāto nodokli par attaisnotajiem izdevumiem. VID sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa: “Šogad – tāpat kā citus gadus – visērtāk to ir darīt elektroniski. Tātad – elektroniskajā deklerēšanas sistēmā. Sistēma pielasa ļoti daudz informācijas pati. Piemēram, arī e-kvītis, kuras esat saņēmuši medicīnas iestādēs. Tās arī nonāk automātiski VID. Jāpievieno tikai tie dokumenti, kuri ir jūsu rīcībā, piemēram, par bērnu interešu izglītību.”

Un par tiem ir iespēja atgūt 20% no izdevumu summas. Iesniedzot deklarāciju par sevi, ir iespēja pievienot arī dokumentus par izdevumiem par saviem ģimenes locekļiem. VID pārstāve Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa gan uzsver, ka deklarāciju par aizvadīto gadu var iesniegt trīs gadus, tāpēc nevajadzētu steigties to darīt jau pirmajās dienās. “Nekādā gadījumā nevajadzētu uzreiz mēģināt to izdarīt pirmajās minūtēs. Tā nodokļu atmaksa noteikti nebūs ātrāka. Tas, cik ātri notiek atmaksa, ir atkarīgs no tā, kādus datus satur deklarācija. Jo vairāk datus jāpārbauda, jo ilgāk tas būs.”

Pārmaksātie nodokļi tiks atmaksāti trīs mēnešu laikā pēc deklarācijas iesniegšanas brīža. Kā norāda VID, liela daļa Latvijas iedzīvotāju deklarāciju sniedz jau 1. martā, taču uzrunātie ReTV iedzīvotāji atzīst, ka nesteidzas ar iesniegšanu un to darīs sev ērtā laikā. 

VID uzsver, ka šajā laikā iedzīvotājiem jābūt piesardzīgiem. Jau tagad krāpnieki izsūta īsziņas it kā VID vārdā un lūdz norādīt datus, lai saņemtu nodokļu atmaksu. Augstkalne-Jaunbērziņa: “VID jums īsziņu nesūtīs nekad un nekādā gadījumā. Jo īpaši, ja tas ir saistīts ar gada ienākuma deklarāciju un naudas atmaksu. Komunikācija par šiem jautājumiem notiek, izmantojot elektronisko deklarēšanas sistēmu. Tātad, ja jūs vēlaties pārliecināties par to, vai ir vai nav kāda vēsule, ieejiet elektroniskajā deklarēšanas sitēmā, paskatieties sadaļu “Sarakste ar VID” vai arī “Vēstules”! Tur jau uzreiz būs redzams, atzīmēsies, kad kāda jauna vēstule tūlīt ir saņemta.”

Pērn VID  gandrīz 1 miljonu 47 tūkstošus gada ienākumu deklarācijas. Iedzīvotājiem tika atmaksāti vairak nekā 287 miljoni eiro.