Līdz aprīlim neviena pasta nodaļa netiks slēgta

“Latvijas Pasta” reforma, kas paredzēja šogad slēgt vai reorganizēt 105 pasta nodaļas, apturēta. Vismaz līdz aprīlim neviena nodaļa vairs netiks slēgta, bet arī jau slēgtās darbu neatsāks. Kāds būs pasta nodaļu tīkls, būšot zināms aprīlī, bet šoreiz visas puses ir vienisprātis, ka pastam jākļūst modernākam un rentablam, bet pasta pakalpojumiem jābūt pieejamiem arī klātienē.

Šis gads daudzviet Latvijā iesākās ar nepatīkamām ziņām par pasta nodaļu slēgšanu. Pašreiz iecerētā pasta reforma gan ir pilnībā apturēta. Tās nodaļas, kas neiekļuva slēgšanas vilnī vismaz līdz aprīlim varēšot darbu turpināt. VAS “Latvijas pasts” valdes priekšsēdētāja Beāte Krauze-Čebotare: “Mēs šobrīd neslēgsim nevienu pasta nodaļu, līdz nebūs skaidrības, kā šis nodaļu tīkls izskatīsies Latvijā kopumā. Vai visas būs “Latvijas Pasta” fiziskās nodaļas, vai arī mūsu darbinieki atradīsies kādās citās telpās un sniegs šos pakalpojumus.”

 Jaunajā konceptā noteikti tikšot saglabāti visi pasta pakalpojumi, un tie iedzīvotājiem būšot pieejami arī klātienē. Citāds koncepts apstiprināts netikšot. Satiksmes ministrs Kaspars Briškens: “Pakalpojuma pieejamības mēraukla ir nevis tas modernais, digitāli adaptēties spējīgais jaunietis kādā no lielajām pilsētām, bet gan seniors austrumu pierobežā, kurš līdz šim ir pastā saņēmis sev ļoti būtiskus pakalpojumus.”

Papildus finansējumu no valsts puses šajā gadā nevajadzēšot, jo dotācijās apmēram piecu miljonu eiro apmērā jau bijušas iekļautas saglabātās pasta nodaļas. Neviens gan nesaka, ka neviena pasta nodaļa netiks slēgta, jo uzņēmums nevar strādāt ar zaudējumiem. Tomēr katrā novadā vismaz viena pilna spektra pasta nodaļa būšot. Citviet – vismaz dažas dienas nedēļā – pasta pakalpojumus varētu sniegt klientu apkalpošanas centros, bibliotēkās vai citās darbojošās iestādēs, bet tie netikšot nodoti citām iestādēm. Krauze-Čebotare: “Lielākā problēma šobrīd ir tieši finanšu pakalpojumu sniegšana, jo “Latvijas Pasts” ir arī finanšu iestāde, ko uzrauga Latvijas banka. Līdz ar to, ja mēs tādā franšīzē varam diezgan viegli nodot pasta pakalpojumus kādam citam, tad lielāku sarežģītību rada finanšu apkalpojumu nodošana. Finanšu pakalpojumi ir PNS kontu apkalpošana, rēķini, maksājumi un skaidras naudas izsniegšana. Mēs nevaram diemžēl skatīties šos pakalpojumus atrauti. Mums ir jādomā, kā mēs varam nodrošināt vienā pakalpojumu sniegšanas vietā gan finanšu pakalpojumus, gan pasta pakalpojumus.”

 Līdztekus tikšot uzstādīti arī jauni, moderni pasta pakomāti, kuros būšot arī pastkastīte ar iespēju nosūtīt vēstules. Tās nodaļas, kuras līdz reformas apstādināšanai paspēja slēgt, visticamāk, darbu vairs neatsāks, bet pakomātu uzstādīšana pagastos, kur vairs nav pasta pakalpojumu klātienē, tikšot izvērtēta individuāli.