Padarīt skaistas pēdējās dienas. “Hospiss LV” brīvprātīgie Vidzemes slimnīcā

Vismaz reizi mēnesī Vidzemes slimnīcas Hronsiko pacientu aprūpes nodaļā viesosies “Hospiss LV” brīvprātīgie. Viņu mērķis ir projektā “Svētku galds” iepriecināt un sniegt emocionālu atbalstu smagi slimajiem pacientiem. “Hospiss LV” komanda cer, ka brīvprātīgo skaits Valmieras pusē kļūs lielāks un nodaļu varēs apmeklēt biežāk. 

Vidzemes slimnīcas Hronsiko pacientu aprūpes nodaļā ir 25 gultas vietas. Kā stāsta nodaļas virsmāsa Liene Zemzare – šeit pats galvenais ir nodrošināt pacientiem cienīgu dzīves nogali un aiziešanu. “Pēdējos gados pieprasījums pēc nodaļas pakalpojumiem pieuag. Mums rinda veidojas gara, mēs varam runāt par to, ka sabiedrība noveco, paliatīvo pacientu kļūst aizvien vairāk, sociālās problēmas samilst. Cilvēki ir vientuļi, cilvēki ir ļoti nabadzīgi.”

Pie smagi slimajiem pacientiem Rīgas slimnīcās jau četrus gadus viesojas labdarības organizācijas “Hospiss LV” brīvprātīgie. Turpmāk brīvprātīgie ar labdarības projektu “Svētku galds” apmeklēs arī Vidzemes slimnīcas Hronisko pacientu aprūpes nodaļu. Šodien brīvprātīgie ar sarūpētajiem našķiem pirmo reizi viesojās nodaļā. “Kāds brīvprātīgais uzcep biezpienmaizi, kāds sagriež banānu. Sadarbojamies ar vietējiem ražotājiem vai kādu vietējo konitoreju. Rīgā visvairāk ir pieprasīts saldējums, tas ir gardums, par ko visi priecājas,” saka labdarības organizācijas “Hospiss LV” valdes locekle Ilze Zosule. 

Ilze Zosule gan norāda, ne jau gardumu pasniegšana ir šīs labdarības projekta galvenais mērķis, bet gan vēlme smagi slimajiem pacientiem sniegt emocionālu atbalstu. Lai tas izdotos, “Hospiss LV” komanda aicina pievienoties brīvprātīgos Valmieras pusē. “Lai viņi ir atbalsts ārstniecības procesam, tāpēc visi brīvprātīgie, kas vēlas, var pieteikties mūsu “Hospiss LV” mājas lapā. Brīvprātīgais darbs tomēr ir pienākumi, katram būs jānoklausās arī apmācības kurss.”

Gunita Bārda no Cēsīm ir viena no brīvprātīgajām, kura apciemos Vidzemes slimnīcas Hronisko pacientu aprūpes nodaļā gulošos. Līdz šim viņa apmeklējusi seniorus “Cēsu klīnikā”. “Viņi grib runāties, izstāsta savus dzīves stāstus, kaut brītiņu ir priecīgi. Ir tā sajūta, ka nav vienalga. Es esmu noklausījusies lekcijas, mēģināsim, darīsim. Jācer, ka valmierieši arī nāks. Tā ideja, ka mēs varam padarīt skaistas tās pēdējās dienas. Mēs visi piedzimstam, visi nomirstam.”

Tikmēr Hronisko pacientu aprūpes nodaļas virsmāsa Liene Zemzare norāda, ka “Hospiss LV” brīvprātīgos nodaļā gaida kā informācijas tiltus starp pacientiem un nodaļas komandu. “Es ceru, ka brīvprātīgie būs tie, kuriem būs laiciņš piesēst pie slimniekiem un saklausīt viņus, ko viņi vēlas, par ko viņi sapņo, nodot šo informāciju mums, tad varbūt mēs kopīgi varēsim viņiem palīdzēt.”

Sākotnēji “Hospiss LV” brīvprātīgie Vidzemes slimnīcu apmeklēs reizi mēnesī. Kad komandai pievienosies vairāk brīvprātīgo, smagi slimos pacientus iecerēts apciemos vismaz reizi nedēļā.