Noslīkuši jēriņi un vilku pārkostas rīkles. Cēsu novadā slēdz aitu saimniecību

Pirms teju desmit gadiem, iegādājoties septiņas aitas, Elīna Aļeksejeva uzsāka darbību aitkopības nozarē. Par saimniekošanas gaitu Elīna stāsta: “Tā lēnām, lēnām apaugām līdz 150 aitu mātēm. Kopējais ganāmpulks parasti bija kādi 200 vai pat vairāk. Ja bija jēru laiks – noteikti vairāk. 2022. gads bija tāds, ka beidzot likās, ka no aitkopības sākām sajust atdevi. Naudiņa arī paliek nedaudz pāri, nevis visu laiku tikai ieguldāmies.” 

2022. gada vasarā aitkopes Elīnas Aļeksejevas saimniecība cieta pamatīgus zaudējumus vilku uzbrukumu dēļ. No visa lielā ganāmpulka tika nokosti 54 dzīvnieki. “Turpinājās vairākas reizes šie uzbrukumi. Prasījām medniekiem palīdzību vilku medīšanā. Bet tad sākās atkal visas pretrunas ar to, ka, piemēram, vilkus nemaz nevar medīt tajā periodā, ka viņiem ir liegums medīšanas. Mums visus dzīvniekus noplēsa tajā laikā, kad bija aizliegums medīt.” 

Pēc kārtējā uzbrukuma saimnieki izlēma visas aitas turēt aplokā mājas tuvumā. Naktī dzīvniekus veda arī piemājas kūtī, taču arī tas nelīdzēja. “Kārtējais rīts, skatāmies pa logu – atkal aitas ir izdzītas ārā no kūts. Mums ir diezgan liela kūts, domājām pielikt priekšā metāla žogu. Ar domu, ka tas varētu noturēt dzīvniekus iekšā un ka neviens nevar iekļūt. Bet, protams, mēs maldījāmies. Un no rīta skats atkal tas, ka beigti dzīvnieki. Un mēs vēl bijām atveduši jērus. Jēri bija upē sadzīti, noslīkuši, pārkostām rīklēm. Diezgan nepatīkami skati,” stāsta Elīna.

Tagad no vietas, kur ganījušās aitas, nav ne vēsts. Arī kūts, kur reiz mitinājušās aitas, ir tukša, jo vilku uzbrukumu radītie zaudējumi mudinājuši pārtraukt saimniecības darbību. “Dabūt atpakaļ finansiāli īsti neko neizdevās. Jo Latvijā nav tādas kompensāciju sistēmas. Sāku par to interesēties, kāpēc gan tā, jo man ir liela daļa saimniecības dzīvnieku noplēsti. Kā man tagad atkopties? Ko man tagad darīt? Jo tā ir reāli nauda, iztērēts laiks un viss pārējais. Tad es sapratu, ka jāiet uz kaut kādu risinājumu, jo Latvijā arī vajadzīgas kompensācijas, kas būtu tikai godīgi pret visiem lopkopjiem.” 

Pārtraucot darbu aitkopības nozarē, Elīna Aļeksejeva tur rūpi par labības laukiem, kas atrodas kādreizējā aitu ganību vietā. 


#SIF_MAF2023