No amata vēlas atbrīvot Siguldas novada domes priekšsēdētāju

Negaidīti pārmaiņu vēji pēkšņi sašūpojuši Siguldas novada domi. Tur 14 no 19 deputātiem pieprasījuši priekšsēdētājas Līgas Sausiņas atcelšanu no amata. Deputāti Sausiņai pārmet savu ambīciju likšanu augstāk par sabiedrības interesēm, autoritatīvu vadības stilu un nerēķināšanos ar darbinieku labbūtību, kā arī budžeta veidošanas procesa necaurskatāmību. Domes priekšsēdētāja par notikušo ir pārsteigta, tajā saredz arī nodevības iezīmes. 

Līga Sausiņa par Siguldas novada domes priekšsēdētāju kļuva 2022. gada 3. novembrī, pēc tam, kad ilggadējo domes priekšsēdētāju Uģi Mitrevicu ievēlēja 14. Saeimā. 14 domes deputātu pieprasījums viņu atcelt no amata bijis negaidīts, īpaši tādēļ, ka to parakstījuši arī septiņi no 12 deputātiem, kuri pārstāv partiju apvienību, kurā darbojas arī Sausiņa. Iepriekš nekādi signāli par šādu soli neesot bijuši.  Sausiņa: “Iepriekšējās nedēļās man bija konsultatīvās sarunas ar manas frakcijas deputātiem, kurā arī deputāti, kas parakstījuši šo pieprasījumu. Jāsaka, ka biju pārsteigta, dīvaini, bet uzreiz varu pateikt, ka neredzu pamatu deputātu iesniegumam un viņu minētajam. Redzu to kā politisko iesniegumu. Jāsecina, ka šajā politiskajā iesnigumā ir diezgan daudz arī nodevības iezīmju.”

Iesniegumu par Sausiņas atbrīvošanu no amata parakstījuši arī abi viņas vietnieki. Viens no tiem Kristaps Zaļais ReTV norāda, ka šādas viņu rīcības pamatā esot daudz un dažādi signāli, kurus deputāti par Līgas Sausiņas darba stilu saņemuši gan no iedzīvotājiem, gan arī pašvaldības darbiniekiem. “Kādam tas bija kolēģis, kurš raudāja uz pleca, vai kādam iedzīvotājs, kādam tās bija budžeta sarunas. Vai vēl kaut kas, tur ir jāskatās, šis tiešām nav tikai par vienu aspektu, kas ir noticis, šis ir par daudzu aspektu kompleksu, kas ir ilgāku laiku jau noticis.”

Savukārt viens no ReTV uzrunātajiem opozīcijā esošošajiem domes deputātiem Erlends Eisaks Sausiņai pārmet šī gada budžeta veidošanas necaurskatāmību.  “Netiek pārstāvētas visas novada iedzīvotāju intereses, un tas rada kaut kādus finanšu riskus un finanšu riskus nākotnē. Lēmumi, manuprāt, tiek pieņemti vienpersoniski. Dažbrīd pat tā, ka personīgās ambīcijas tiek stādītas augstāk par deputātu mandātu. 

Arī priekšsēdētājas vietnieks Kristaps Zaļais norāda, ka deputāti ar dažādām iniciatīvām netiek pietiekami iesaistīti šā gada budžeta veidošanas procesā. “Man tā ir bijusi tikai otrā reize kā vietniekam, es varu salīdzināt ar vēl vienu reizi. Šajā gadā tā ir pavisam citādāka reize. Mēs arī esam centušies to norādīt un teikt pašai priekšsēdētājai mēģināt to vērst atvērtāku, arī saņemt dokumentus, ko arī ne vienmēr saņemam, pilnvērtīgus un izsvērtus.” 

Līga Sausiņa gan atbild, ka budžeta veidošana šogad rit ļoti sarežģīti. Darbs pie dokumentu sagatavošanas notiek. Tad, kad budžeta aprises būs sagatavotas, tā apspriešanā plānots iesaistīt arī deputātus. “Ir ļoti palielinājies izdevumu apjoms, kuru ieņēmumu apjoms līdz galam nesedz. Tāpēc ir jāpieņem arī daži nepopulāri lēmumi, katra tāme ir jāizvērte. Ja pašvaldībā ir ļoti daudz iestādes, daudz struktūrvienības, tas paņem laiku.”

Tikmēr atbalstu Sausiņai aizvien pauž daļa pozīcijas deputāti. Viņas partijas biedrs Rūdolfs Kalvāns par negaidīto kolēģu rīcību ir šokā. “Emocionāli man bija ļoti grūti tam noticēt. Diemžēl, iepazīstoties vienā no rakstošajiem portāliem, precizējot un validējot to, ka pašvaldība tiešām ir saņēmusi šādu iesniegumu, manas bažas apstiprinājās.”

Patlaban plānots deputātu iesniegumu par Līgas Sausiņas atbrīvošanu no amata skatīt kārtējā domes sēdē 25. janvārī. Atsevišķi ReTV uzrunātie deputāti kā potenciālo nākamo Siguldas novada domes prikšsēdētāju min kādu no pašreizējiem priekšsēdētājas vietniekiem. Foto: Lita Millere/LETA