NMPD nav taksometrs

Sašutuma vētru un plašas diskusijas šonedēļ raisījis Neatliekamā medicīniskā palīdzības dienesta (NMPD) aicinājums ar salauztu roku uz traumpunktu vai slimnīcas uzņemšanas nodaļu doties ar sabiedrisko transportu vai lūgt palīdzību līdzcilvēkiem. NMPD skaidro, ka traumētas ekstremitātes visbiežāk neesot dzīvībai bīstamas, bet neatliekamās palīdzības resursi daudzviet esot ierobežoti. 

Rudenīgo lietu pamazām nomaina pirmās sniegpārslas. Drīz vien ceļi un gājēju ietves daudzviet kļūs slidenas, bet traumu skaits pieaugs. Jelgavas tirgū uzunātie cilvēki lielākoties līdz šim esot no sasitumiem, sastiepumiem un lūzumiem izvairījušies. Daži cer, ka tas izdosies arī šoziem, bet – ko darīt, ja tomēr neizdodas?

Šonedēļ šis jautājums plaši tiek apspriests arī sociālās saziņas vietnēs, kur kāda sieviete stāsta, ka salauzusi roku, bet NMPD ieteicis uz uzņemšanas nodaļu doties ar trolejbusu. NMPD gan atgādina, ka neatliekamā palīdzība paredzēta gadījumiem, kad pacienta dzīvībai draud briesmas, to nosakot 113 tālruņa dispečeri, kas esot ar medicīnisku izglītību. Turklāt – brigāžu skaits esot ierobežots. NMPD Operatīvās vadības centra vadītāja Raita Krišjāne: “Mums daudzās vietās ir tikai viena brigāde, piemēram, Alsungā, Rojā, Salacgrīvā, Viļakā. Ja vienīgā brigāde aizbrauc ar vieglu traumu uz traumpunktu, kur galvenokārt ir jānodrošina transportēšana, nevis transportēšanas laikā jāveic nopietnas manipulācijas vai pacienta novērošana, tad attiecīgais reģions paliek bez neatliekamās palīdzības.”

Raita Krišjāne arī atgādina, ka pirmā palīdzība, arī traumu gadījumos, jāprot katram, bet nokļūšanai uz traumpunktu jālūdz radu, draugu un kaimiņu palīdzība. Protams, varot būt izņēmumi. “Mēs runājam par empātiju, par izpratni utt.. Protams, ka dispečers vērtē katru šādu situāciju, un tas nav gluži tāds kategorisks atteikums.”

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas viceprezidents Ainis Dzalbs piekrīt, ka NMPD resursus izmantot ekstremitāšu traumu gadījumos nav īsti pareizi un lietderīgi, bet pacienti varot vērsties arī pie ģimenes ārsta, kuram pat ar neapbruņotu aci lielākoties esot skaidrs, vai būs nepieciešama traumatologa vai ķirurga palīdzība. “Pakāpeniski mums būs jādomā. Iespējams, atkal par zināmu pašvaldības iesaisti loģistikas nodrošināšanā. Kā mēs šos pacientus pārvietojam. It sevišķi riska pacientus, mazāk aizsargātos pacientus. Piemēram, 80+ pacientus. Tā ir liela problēma.”

Mediķi gan aicina ar salauztu roku vai kāju nemēģināt sēsties pie auto stūres pašam, bet censties nokļūšanai līdz ārstniecības iestādēm izmantot sabiedrisko transportu, taksometru vai lūgt radu vai draugu palīdzību.




Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023