“Naudas izspiešana no pašvaldības!” Riņķa dancis ap programmas licencēšanu

Četru klikšķu datorā vietā mēnesi garš un dārgs speciālās programmas licencēšanas process, bez kura mācības skolā uzsākt nevar. Tāds ir rezultāts pēc pagājušajā gadā veiktajiem grozījumiem Izglītības likumā. Izglītības kvalitātes dienests gan to sauc par birokrātijas mazināšanu, kas turklāt būšot izdevīgāk pašvaldībām.

Bauskas novada Valles pamatskolā šajā mācību gadā ir 87 audzēkņi, kas esot par 12% vairāk nekā iepriekš. Augusta nogalē skolā vēlējies iestāties vēl kāds bērns, kam gan izglītība būtu jāapgūst vienā no tām saucamajām kodu programmām bērniem ar īpašām vajadzībām. Valles pamatskolas direktors Jānis Viegliņš: “Šis bērniņš ir bijis jau pie mums Vallē bērnudārzā, viņam ir piešķirts kods 58. 58. kodam mums nav licences, lai mēs varētu bērnu mācīt.”

Par lielu izbrīnu skolas direktoram, licences iegūšana šoreiz neesot atrisināma tik vienkārši. Kā ReTV stāsta Jānis Viegliņš, iepriekšējā skolā licencējot šī paša 58. koda programmu, tas prasījis vien sistēmā ielikt četrus ķekšus, bet tagad tā ir daudz garāka procedūra, turklāt par to jāmaksā gandrīz 600 eiro. “Tas, protams, mazai skolai ir “šokers”. Mēs budžetu plānojam gada beigās, un nezinām, kas septembrī pēc deviņiem desmit mēnešiem pieteiksies pie mums. Tas, ko es uzsveru, ka 600 eiro ir gandrīz skolas gada budžets kancelejai.”

Kā ReTV telefonintervijā skaidro Izglītības kvalitātes dienesta pārstāvis Jānis Ivanovs, arī līdz šim tas neesot bijis bezmaksas pasākums, vien 2022. gada grozījumos Izglītības likumā izmainīta procedūras kārtība. “Bija divpakāpju process, kad bija tā saucamā licencēšana, izvērtējot dokumentus jeb, kā izglītības iestādes vadītājs norādījis, tikai klikšķis, bet pēc tam bija nepieciešama izglītības programmas akreditācija. Tā bija attiecīgi par maksu.”

Pēc grozījumiem izglītības likumā programmu akreditācija esot atcelta, bet izglītības izvērtējums tiekot veikts vienu reizi, licencējot izglītības programmu, bet nauda par programmas licencēšanu esot nepieciešama kvalitātes vērtēšanas ekspertu darbības nodrošināšanai. Ivanovs: “Tas nozīmē, ka, piesakot programmu licencēšanā, izglītības kvalitātes vērtēšanas eksperts uz vietas pārliecinās gan par pedagogu nodrošinājumu, gan par materiāli tehnisko nodrošinājumu ar mācību līdzekļiem. Konkrētajā gadījumā arī par atbilstību iekļaujošas izglītības pieejai.”

Kā skaidro pašvaldībā, pašreiz neesot saņemts iesniegums no skolas. Kad tāds būšot, tikšot izvērtēts. Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Mačeks: “Ja būs nepieciešams, tad naudu arī meklēsim, protams, izvērtējot, kāds ir pieprasījums un kas ir izdevīgāk šajā gadījumā. Saprotam, ka līdz šim tas tika iekļauts skolas akreditācijas procesā, šī summa netiek samazināta. Manuprāt, tā ir tāda naudas izspiešana no pašvaldības.”

 Jāpiebilst, ka Bauskas novadā ir trīs skolas, kurās 58. koda programma akreditēta jau iepriekš, bet tuvākās no Valles atrodas vairāk nekā 20 kilometru attālumā, tāpēc bērns, kurš grib mācīties Valles skolā, pašreiz reģistrēts Misā, tomēr praktiski skolu neapmeklējot. Arī Vallē pagaidām iepauzēšot, meklēšot risinājumu, kā piesaistīt psihologu, ja finansējums tam būs tikai tad, kad skolā mācīsies šis programmas bērns, bet licenci var dabūt tikai tad, ja nodrošināts viss personāls.


#SIF_MAF2023