Nakts patversmes ziemai gatavas

Līdz ar rudeni vairums nakts patversmes jau ir gatavas uzņemt cilvēkus, lai nodrošinātu naktsmājas aukstajā laikā. Kā ReTV norāda patversmju pārstāvji, gadu no gada klienti nemainās, tās ir jau labi zināmas personas. Šobrīd gan patversmes vēl nav tik noslogotas, kā tas ir ziemas aukstajos mēnešos, taču, atsākot darbu, ir jau klienti, kuri šos pakalpojumus izmantojuši. 

Daugavpilī nakts patversme strādā visu gadu. Patversmes sociālā aprūpētāja Elga Kaļiņina norāda – vasarā apmeklētāju skaits ir krietni mazāks nekā ziemas sezonā. Lai gan aukstais laiks pamazām iestājās, šobrīd cilvēku skaits vēl joprojām ir neliels. Savukārt uz zupas virtuvi, kas atrodas līdzās patversmei, gan nākot daudz cilvēku. Kaļiņina: “70, kaut kur 75 cilvēki. Vienos izdala zupu, uz vietas var ēst, cits ņem līdzi ar savu bundžiņu.”

Vien pirms dažām dienām darbu uzsākusi nakts patversme Valmierā, kur bez pajumtes esošās personas var saņemt gultas vietu, vakariņas un izmantot dušu. Valmierā nakts patversme strādā tikai ziemas sezonā, plānots, ka būs atvērta līdz 1.aprīlim. Valmieras nakts patversmes un atskurbtuves vadītājs Mārcis Āķis: “Šobrīd ir tā, ka šajā sezonā viens cilvēciņš mums tikai parādījies. Bet pagājušā gadā bija līdz pat 12 cilvēkiem ziemas aukstajos mēnešos.”

Savukārt Liepājas nakts patversmes vadītāja Ilona Šlisere ReTV norāda, ka pakalpojumu jau izmanto vairāki desmiti cilvēku. “Beidzoties vasaras sezonai, pieprasījums pēc nakts patversmes pakalpojuma pieaug. Cilvēki izmanto iespēju palikt nakts patversmē. Jāteic, ka cilvēku skaits ir mainīgs, šobrīd pa nakti paliek aptuveni 40 cilvēku.”

Patversmēs norāda, ka lielākoties pa nakti paliek tie paši bezpajumtnieki, kuri nākuši jau iepriekšējos gadus. Āķis: “Pamatā vienmēr ir bezpajumtnieki. No gada uz gadu ir tie paši bezpajumtnieki. Pa retam pienāk klāt arī jaunais, bet pēc būtības ir vieni un tie paši katru gadu.”

Kaļiņina: “Vieni un tie paši gandrīz staigā. Tas ir viņu dzīvesveids. Citreiz pārceļ uz patversmi, kur viņiem ir gultas vieta. Viņi padzīvo trīs mēnešus. Kaut kādi akti ir, vēl kaut kas, iekšējo kārtību noteikumu neievērošana, alkohola lietošana. Tad viņus atkal izliek no patversmes. Viņi atkal nāk uz nakts patversmi.”

Nakts patversmēs noteikumi ir līdzīgi: pakalpojums ir pieejams pilngadīgām personām bez reģistrētas dzīvesvietas vai krīzes situācijā nonākušām personām. Vēloties nakti pārlaist zem jumta, aicinājums ir neierasties apreibinošo vielu iespaidā.  Kaļiņina: “Jebkurš var nākt. Jebkurš. Citi citreiz mums atved no slimnīcas, pašvaldības policijas. Ja naktī izraksta, viņam nav, kur palikt. Nevar uz Krāslavu vai uz Preiļiem aizbraukt.”

“Ja viņš ir no kaut kādas citas pašvaldības, tad sociālais dienests sazinās ar tā cilvēka pašvaldību, sociālo dienestu, tad viņi to problēmu risina tālāk. Vai ļaus uzturēties, vai viņi ir gatavi maksāt par to cilvēku,” saka Āķis.

Daugavpilī klienti, kuru dzīvesvieta nav deklarēta un arī iepriekš nav bijusi deklarēta Daugavpilī, maksā par nakts patversmes pakalpojumu. 


#SIF_MAF2023