Mizgrauži joprojām uzdarbojas. Tīnūžu pagastā izcērt egles 3,5 hektāru platībā

Latvijas mežos masveidā turpina izplatīties egļu astoņzobu mizgrauzis. Tā neželestībā kritis arī Ogres novads, kur mežaudzes šovasar izcirstas vairāku hektāru plātībā Tīnūžu pagastā. Speciālisti atzīst, pagaidām šis esot efektīvākais veids, kā ar mizgrauzi cīnīties. 

Šogad viena no daudzajām vietām Latvijā, kur diemžēl konstatēti būtiski mizgrauža bojājumi, ir Tīnūžu pagasts. Visu augustu notiek aktīva sanitārā meža cirte, kuras rezultātā plānots nocirst 940 kubikmetrus. SIA “Rīgas meži” mežizstrādes nodaļas vadītājs Kārlis Ranga: “Tiks nocirsta visa audze, tiek atstāti tikai ekoloģiskie koki, citas sugas, noteikti kāda priede, bērzs. Tā kā to paredz likums. Pārējais viss tiek nozāģēts un nolaists.”

Kā liecina prakse, egļu astoņzobu mizgrauzis spēj iznīcināt pat veselas audzes. Kārlis Ranga ReTV uzsver: lai pasargātu mežaudzes un mazinātu kaitēkļu tālāku masveida izplatību, ik gadu tiek apsekotas dažādas Latvijas vietas un veikta sanitārā cirte. “Šī invāzija ir jau vairākus gadus Latvijā. Un tā ir valsts politika, ka ar to ir jācīnās, jācīnās intensīvi. Ir brīži, kad to drīkst darīt, ir brīži, ka tā invāzija aukstā laikā samazinās. Šī ir pati kulminācija. Šobrīd ir tā, ka ir mitrs, ir silts. Un šie kukaiņi ļoti labprāt lido un vairojas. Automātiski, jo viņu ir vairāk, jo mēģinās apgūt plašākas teritorijas. Posts tādā veidā paplašinās.”

Ar mizgrauža postījumu sekām saskāries arī turpat Tīnūžiem blakus esošais dabas parks “Ogres Zilie kalni”. Kā ReTV skaidro Zilo kalnu aģentūras vadītājs Aivars Tauriņš, šobrīd mežu uzraudzība novadā notiek centralizēti. “Mežu apsaimniekošana tagad ir uzdota aģentūrai “Zilie kalni”. Diemžēl, ņemot vērā astoņzobu mizgrauža ekspansiju, šādas cirtes būs jāveic arī citās vietās.”

SIA “Rīgas meži” pārstāvis Kārlis Ranga ReTV norāda, ka pirms dažiem gadiem egļu astoņzobu mizgrauži nebija tik lielā daudzumā. Taču līdz ar klimata maiņu to ir kļuvis vairāk. “Viņi ļoti lielās platībās, posta egļu audzes ļoti lielos apjomos neatkarīgi no vecuma. Vienalga – egle ir liela vai maza. Un šādā veidā Latvijas mežu vērtība tiek strauji samazināt. Tā ir lieta, kas nav tikai Latvijā. Tā ir lieta arī visā Baltijā un visā Eiropā. Šāds veids ir vienīgais veids, kā pret viņiem cīnīties.”

Lai gan sanitārās cirtes lielākoties tiek veiktas tikai vasaras mēnešos, mizgrauža izplatības ierobežošana notiek visa gada garumā. Skuju koku cirsmās tiek izvietoti feromonu slazdi. Līdz šīgada jūlijam “Rīgas mežu” izvietotajos slazdos savākti jau 43 litri egļu mizgraužu. Pašlaik visos slazdos ir ievietotas īpašās vasaras “smaržas”, kas nodrošinās mizgraužu piesaisti līdz pat septembrim. Ranga: “Tie tiek uzstādīti izstrādātās cirsmās, kurās tiek ievietoti pievilinātāji un virši. Īpatņi tiek savākti slazdos, tādā veidā mēģina ierobežot skaitu un cīnīties.”

Jāpiebilst, ka nākamajā pavasarī mežaudzi plānots atjaunot, iestādot priedes.


#SIF_MAF2023