Mātes piena banka meklē donores. Pārvešana iespējama tikai 20 km rādiusā

Ik gadu mātes pienu nepieciešams ziedot vidēji 150 priekšlacīgi dzimušajiem bērniem. Atzīmējot Pasaules zīdīšanas veicināšanas nedēļu, kas norit vēl līdz 7. augustam, Mātes piena banka aicina atsaukties jaunās māmiņas, kuras var un vēlas kļūt par mātes piena donorēm. Tiesa – šobrīd mātes pienu uz bankas atrašanās vietu var pārvest vien no 20 kilometru attāluma. Tālāk dzīvojošajām tas būtu jānogādā pašām. 

Latvijā Mātes piena banka darbojas vairāk nekā gadu. Un šajā laikā ar tās starpniecību mātes piens nodrošināts 20 mazuļiem, kuri dzimuši priekšlaicīgi, bet kuru mammām nav sava piena. Līdz ar to tiek izmantots Mātes piena bankas pakalpojums. Pieprasījums gan esot daudz lielāks, vidēji gadā tie ir 150 priekšlaikus dzimuši bērni.  

Kā ReTV norāda ārste Elza Salputra, “piena bankai vienmēr iet dažādi”, tāpēc jautājums par jaunu donoru piesaistīšanu joprojām aktuāls. “Pirms šīs nedēļas mums bija 11 patstāvīgas donores, kas bija uz šo brīdi pietiekami. Bet zinām, ka dažiem donoru bērniņiem nākammēnes būs dzimšanas diena, būs gadiņš. Tad lēnā garā tā sadarbība ir jāpārtrauc. Jo tas piens, ko viņas mums dod, ir ļoti labs saviem bērniņiem, viņām jāturpina barot, viņas var krāt savā bankā. Bet mūsu mazajiem bērniņiem, kuriem ir ļoti svarīgs pēc iespējas koncentrētāks, piesātinātāks piena sastāvs, tas jau kļūst ne tik pilnvērtīgs. Zinot to un paredzot, ka mums daļa donoru tuvākajos mēnešos atkritīs, aicinām jaunus donorus.”

Šobrīd jau pieteikušās 20 jaunās māmiņas. Lai kļūtu par mātes piena donori, māmiņām ir jābūt pietiekamam piena apjomam, zīdaiņa vecumam mazākam par gadu, labam veselības stāvoklim, kā arī šobrīd tiek ņemta vērā māmiņas atrašanās vieta. Ogrēniete Marta ir viena no tām, kura vēlējās ziedot pienu, taču viņai šī iespēja atteikta dzīvesvietas dēļ.

Lai Martai, kā viņa pati saka, nevajadzētu liet pienu izlietnē, viņa mammas uzrunāja ar sociālo mediju starpniecību. “Tad man bija atsaukušās mammas. Un tagad atkal man ir pilna saldētava.”

Neonatoloģe Elza Salputra ReTV atzīst, ka šobrīd piena ziedojumu pārvešanu no donores mājām ir iespējams īstenot tikai 20 kilometru rādiusā no Mātes piena bankas atrašanās vietas. Ārste skaidro, ka tas ļauj kontrolēt apstākļus, kādos piens tiek transportēts. “Liela daļa no šīs drošības ir aukstuma saglabāšana, mīnus 18, mīnus 20 grādi, ko arī pierakstām ar speciāliem logeriem, gan, kamēr piens stāv pie mammas mājās ( mammas saldētavā stāv tāda ierīcīte), gan ceļā. Vienīgais veids, kā mammas varētu mums šo pienu atvest, būtu, ka viņas pašas reizi mēnesī ved, viņām ir speciālas termo somas, termo elementi, logeri. Ir kaut kādas kurjeru firmas, kas to nodrošina. Bet tas process ir ārkārtīgi sarežģīts no tā viedokļa, ka tas ir ļoti jākontrolē.'

Ārste saka, ka jaunajām māmiņām trūkst skaidrības par piena nogādāšanas procesu. Tas esot viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc māmiņas, kuras varētu ziedot pienu, to nedara. Neonatoloģe priecājas par katru jaunu donori, taču tāpat viņa arī aicina jaunās māmiņas pirms lēmuma pieņemšans kārtīgi apdomāt, vai tas viņām būs pa spēkam. 


#SIF_MAF2023 | Foto: Freepik; ilustratīvs