Māju kafejnīcas Valmierā

Augusta pirmā nedēļas nogale Valmieras novadā būs īpaša, jo savas durvis vērs māju kafejnīcas, kurās gatavos cilvēki, kuri ikdienā nestrādā ēdināšanas nozarē. 

Valmieras novada Tūrisma pārvaldes pasākumu organizatore Madara Stukmane stāsta: “Katrai mājas kafejnīcai ir savs piedāvājums. Viņi paši ir izdomājuši piedalīties. Citiem tas ir kā izaicinājums, jo vajag drosmi, lai savā mājas pagalmā aicinātu kādus viesus, kurus tu varbūt ikdienā neaicini. Citiem tas ir neizsapņots sapnis par kafejnīcu. Mums ir daži dalībnieki, kuri nākotnē vēlētos atvērt kafejnīcu vai bērnība ir par to sapņojuši, tāpēc šis ir tāds lielisks veids, kā viņi var izmēģināt to uz savas ādas. Mājas kafejnīcās jums būs jānorēķinās gan par ēdienu, gan dzērienu, gan arī par kādām aktivitātēm. Lielākā daļa aktivitāšu kafejnīcas dalībniekiem ir bez maksas, bet ir, kur kāda simboliska ieejas vai dalības maksa jāsedz. Ir dažas kafejnīcas, kurām ir nepieciešama iepriekšējā pieteikšanās, bet ir arī tādas, kur varat vienkārši bez iepriekšējās pieteikšanās ierasties. To būtu svarīgi ņemt vērā, lai kafejnīcu dalībniekiem būtu patīkama pieredze, gan jums kā apmeklētājam.”

Dodoties pie Māju kafejnīcu dienu dalībniekiem, gaisā virmo prieks un nepacietība par gaidāmo. Dzirkaļu ģimenes “Zaļais Varš” Māju kafejnīcu dienām pieteica meita Kristīne. Dzirkaļu ģimene piedalīsies pirmoreiz. “Pagājušajā gadā redzēju šo pasākumu. Man ļoti interesē organizēt lietas, plānot un skatīties uz visu no radošās un dabas puses. Ieraudzīju šogad pieteikumu, bija atlicis vien pāris dienu, lai pieteiktos, man nebija laika pajautāt pārējiem, vai viņi grib. Tad es domāju - labāk nejautāšu, varbūt viņi negribēs.” saka Sniedze Milere-Dzirkale, bioloģiskās piemājas saimniecības “Varšavas” saimniece.

Kad jau vairs nebija izvēles pārējiem, atlika jau sākt gatavoties. Pamatideja, - lai ne tikai cilvēki nobauda gardu ēdienu, bet lai izbauda piedāvātās aktivitātes. “Radošās darbnīcas, vada mans draugs Ivars. Viņš vadīs nodarbību, kur varēs taisīt no dabas priekšmetiem, kociņiem dažādus piekariņus, kaklarotas, sapņu ķērājus. Kā arī apzīmēs puišus un meitas, kas vēlēsies tetovēties ar hennu. Būs arī divas izstādes. Viena būs plenērs. Esmu māksliniece un man patīk gleznot dabu. Aicināšu ciemos draugus. Ir daži darbi gatavi. Tētis kopā ar mammu vadīs ekskursijas pa saimniecību. Mums ir plaša ēdienkarte priekš pirmās reizes. Būs divas zupas. Būs dārzeņu zupa ar gaili un mammas īpašā gaileņu zupa ar kausēto sieru. Kaimiņu Guntas kūkas - ruletes un pavlovas. Es cepšu riekstu cepumus, būs bioloģiskā maize no “Saules klaips”, zaļumi, augļi, burkāni, svaigās uzkodu plates, pildītas olas ar ķilavām, ogas. Būs ogu ķīselis ar pienu saldajā.”

Otra dalībniece ir Marika Grīnberga un kafejnīca - “Gardie Ātrplūdoņi”. Viņi māju kafejnīcu dienās piedalās otro reizi. Šogad startēs jau ar uzkrātu pieredzi un citādāku piedāvājumu “Pasniegsim divas zupas - uz uguns vārītu tomātu krēmzupu un soļanku. Pie mums būs iespējams iegādāties dažādu veida uzkodas: kartupeļu, ķiploku grauzdiņu, kā arī ļoti daudz dažādas kūkas, siera kūkas, pavlovas, cielaviņu. Mājas vīnus un kalvadosu.”

Tie, kuri ir piedalījušies, noteikti zina, ka darbs tiek ieguldīts pamatīgs, bet, kā Marika saka, beigu beigās pats svarīgākais ir citiem sniegt patīkamas emocijas. “Mēs visi - mana komanda, cilvēki kuri palīdzēja, ģimene -, mēs visi smaidījām un bijām atsaucīgi, cik vien varam, un laipni. Bija brīži, kad nespēj vien atbildēt uz telefona zvaniem, jo te ir pilns ar cilvēkiem, visu laiku zvana telefons. Tās ir emocijas, gandarījums un prieks par izdarīto, ka vari iepriecināt citus cilvēkus.”

Kā viena no viņu atrakcijām būs izbrauciens ar radiovadāmiem bagijiem. Māju kafejnīcu dienas Valmierā norisinās otro gadu. Pagājušajā gadā šo pasākumu apmeklēja vairāk nekā 2500 cilvēki. Visu kafejnīcu atrašanās vietas būs redzamas arī digitālā formāta. Lai nenotiktu nekādas problēmas ar ēdiena kvalitāti, visu pieskata Pārtikas un veterinārais dienests, tāpat visi dalībnieki ir noklausījušies viņu pasniegtās lekcijas par pārtikas kvalitāti un drošību. 


Foto: Freepik