Madonas pusē sakopj 200 gadus senu dižkoku aleju

Ik gadu Latvijas dzimšanas dienas priekšvakarā Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) sakopj kādu no Latvijas dižkokiem, uzsverot, ka dižkoki kalpo gan kā mājvieta dažādām  retām un aizsargājamām sugām, gan  ir saistīti ar vēstures notikumiem, kā  rezultātā tie ir ne tikai dabas, bet arī kultūrvēstures vērtība. Aizvadītās nedēļas nogalē DAP aicināja uz dižkoku alejas sakopšanas darbiem Madonas pusē.

Veckalsnavas aleja ar 16 dižkokiem ir trešā lielākā Latvijā. Apzinoties tās vērtību,  šeit notiek sakopšanas darbi. 

Vēstures avotos aleja  minēta jau 1830. gadā, līdz ar to secināms, ka tā ir aptuveni 200 gadus veca. DAP Latgales reģionālās administrācijas vecākā valsts vides inspektore  Ilze Pūpola: “Īpaši aizsargājama aleja, dabas piemineklis, dzīvotne vairākām īpaši aizsargājamām bezmugurkaulnieku sugām, kurām ir nepieciešami dobumaini un gaismas apspīdēti koki, līdz ar to šie te alejā augošie koki tika atbrīvoti no krūmu apauguma.”

Kā stāsta vides inspektore, šeit sastopamas vairākas īpaši aizsargājamas sugas, tostarp skleroforas, spožā skudra un marmora rožvabole, savukārt vecie dobumainie koki ir mājvieta arī pūcēm, zīlītēm, strazdiem un citām dobumperētāju sugām, kā arī sikspārņiem. Atsaucoties Ilzes ierosinājumam, talku saorganizējusi DAP sadarbībā ar kalsnaviešiem. DAP dabas izglītības speciāliste  Diāna Selecka: “Šī ir iniciatīva “Dari labu dabai”, tātad – kā mēs visi kopā varam darīt kaut ko labu dabai. Vasarā mēs tīrījām Narūtas upīti, cīnījāmies ar invazīvajām sugām, pļāvām niedres, tātad – darba ir ļoti daudz. katrs no Latvijas iedzīvotājiem var ieskatīties mājas lapā “Dari labu dabai” un izdomāt, kur viņš arī varētu pieslēgties.”

Kalsnavas un Ļaudonas pagastu pārvaldes vadītājs Artūrs Portnovs: “Man likās svarīgi, - dot cilvēkiem iespēju pašiem dot to atgriezenisko saiti, jo es katru dienu neskaitāmi daudz zvanus saņemu par to, kas nav izdarīts, kas būtu jādara, kā pietrūkst, kur ir nesakopts, kur būtu kaut kas jāizveido. Skaidrs, ka mēs pašvaldībā esam tik, cik esam, darba rokas un finanses, un šī tad ir tāda laba iespēja arī tiem lielajiem runātājiem, zvanītājiem iesaistīties, nākt, strādāt, palīdzēt. Diemžēl tie, kas visaktīvāk zvana un norāda, kā saka, katrs zina, kā labāk vajag, tie šeit diemžēl nav.”

Neraugoties uz to, talcinieku ir daudz un darbi rit raitāk nekā sākotnēji iecerēts. Pūpola:  “Bija tik daudz cilvēku, ka mums tiešām gāja ļoti raiti, tāpēc es vēlētos pateikties visiem, kuri piedalījās talkā. Ir atbrīvoti lielākā daļa no alejā augošajiem dižkokiem, bet alejas kopšanas darbi būtu jāturpina arī šajā pašā posmā, arī otrpus Pļaviņas-Gulbene autoceļam.”

Jāpiebilst, ka Dabas aizsardzības pārvalde aicina ikvienu, kura īpašumā ir kāds dižkoks vai pat aleja, būt par iniciatoriem šādām sakopšanas talkām. Kā liecina dati sistēmā Ozols, līdz šī gada 1.janvārim Latvijā kopumā reģistrēti 13 573 dižkoki.



#SIF_MAF2023