Limbažu astoņsimtgadi svinēs visa gada garumā

Ar daudzveidīgu kultūras, izklaides un sporta aktivitāšu programmu noslēgusies kulminācijas nedēļa Limbažu 800 gadu jubilejas svinībām. Visas nedēļas garumā pilsētā kūsāja dzīvība un norisinājās dažnedažādas aktivitātes, kas vienkopus pulcēja gan pašus limbažniekus, gan pilsētas viesus.

Svētku brīvdienas iesākās ar tradicionālo gājienu “Limbaži dižojas”, kuru šogad plānoja un organizēja režisore Dace Pūce. Sestdienā pilsētas ielas piepildīja tirgotāji, amatnieki un amatieru deju un teātra kolektīvi. Norisinājās parāde “Astoņsimt svētku kliņģeri”, kurus ikvienam bija iespēja degustēt pie uzklātā astoņsimt pēdu garā svētku galda. Ar dažādiem labumiem cienāja arī īstās latvju saimnieces, kas bija sabraukušas no visiem novadiem, bet gan piektdien, gan sestdien, gan svētdien dienas izskaņās svinētājus priecēja latviešu estrādes mūziķi.

Svinības tiešām sita augstu vilni, to atzina arī svētku apmeklētāji. “Mēs bijām gājienā, bijām arī Labvēlīgā tipa koncertā. Mazbērni gāja uz atrakcijām. Un tirdziņus apmeklējām. Patiesībā visur, kur vien varējām, visur gājām, lai izbaudītu. 800 gadi. Es tik ilgi gaidīju šos svētkus,” tā par svētkiem teic limbažniece Ilze. Un arī Ilga par svētku programmu izsakās tikai pozitīvi: “Ļoti skaisti pilsētas svētki bija, ļoti. Man ļoti patika, koncerti, bija bērniem ļoti daudz ko darīt. Nu vairāk nekā visos citos gados.” Savukārt Indra un Amanda atzinīgi vērtē arī apmeklētos koncertus un balli: “Bijām gan tirgū, gan uz balli. Spilgtākais man liekas ir tas pats tirgus. Un arī balle, jā. Ar grupām varēja arī nofotografēties. Vismaz paliks par piemiņu kaut kas. Jo svētki tiešām bija grandiozi, vairāk aktivitātes kā citos gados.”

Limbažu astoņsimtgade tika un tiks svinēta visa gada garumā, katru mēnesi izdzīvojot kādu konkrētu, iepriekš nodefinētu sajūtu caur, kuru tiek izzināta Hanzas pilsētas Limbaži 800 gadu vēsture. Bet līdz šādai idejai un svētku gala rezultātam darba grupa ieguldīja lielu darbu. Turpina Evija Keisele, Limbažu novada Kultūras pārvaldes vadītāja, “Limbažiem ir 800” projekta vadītāja: “Vispirms jau bija jāsaprot, ko tad mēs vēlamies ar to pateikt, bija jāsaprot mērķis un uzdevumi. Un tad arī tika nodefinēts, ka vēlamies veidot sakoptu vidi Limbažu pilsētā, vēlamies viesiem un limbažniekiem nodrošināt kvalitatīvu kultūras programmu. Un es domāju, ka tas mums arī ir izdevies ar šo vides sakārtošanu. Es domāju, ka daudzas lietas jau ir izdarītas, bet daudz vairāk vēl ir jāizdara. Bet pats svarīgākais ir tas, ka 800-gade ir tas brīdis, kad esam sapratuši, arī darba grupa un iedzīvotāji, ko tad Limbažos cilvēki vēlas redzēt. Un tā, protams, ir sakārtota infrastruktūra parkā, vietās, kur cilvēkiem sanākt kopā atpūsties, satikties. Pakāpeniski tad tas ir arī jāizdara.”

Svētku kulminācijas nedēļa noslēdzās ar skaistu, mierpilnu koncertu Lielezera pludmalē, kur uz peldoša plosta ezerā koncertu sniedza Valts Pūce, Valters Pūce un soliste Marija Bērziņa. Bet patiesībā svētki ar šo nebeidzas. “Mums ir jāturpina šo sajūtu lēnām atrisināt, jo arī šim 800 gades stāstam mums bija šī tradicionālā kompozīcijas forma ar sākumu, kāpinājumu, kulmināciju un nobeigumu. Un mēs tieši tagad lēnām slīdēsim pa to līkni nedaudz uz leju, uz šo nobeigumu līdz pat novembrim,” saka Evija Keisele, Limbažu novada Kultūras pārvaldes vadītāja, “Limbažiem ir 800” projekta vadītāja. Nākamās aktivitātes gaidāmas 4. un 5. septembrī, kad Limbažos norisināsies filmu vakari, demonstrējot Salomes Džasi filmu “Dārza savaldīšana” un ukraiņu režisores Alisas Kovaļenko jaunāko filmu “Mēs nepazudīsim”. 


#SIF_MAF2023