Latvijai labas iespējas attīstīt eksportu uz Vāciju

Hamburgā aizvadītas Latvijas dienas Vācijā, kas bija daļa no Hamburgas ostas svētku programmas. Hamburgas ostai šogad aprit 835 gadi, un ostas svētki, kas ir ļoti populāri, tiek svinēti jau 30. reizi. Tos apmeklē ap pusotru miljonu cilvēku. Latvija šajos svētkos piedalījās goda viesu statusā. Papildus plašajai četru dienu kultūras programmai īpašs akcents bija likts uz biznesu un savstarpējas sadarbības veidošanu, Latvijas rīkotā biznesa foruma laikā parakstot īpašu abpusēju sadarbības memorandu.

Hamburgas ostas svētkos katru gadu piedalās partnervalsts, šogad par tādu bija izvēlēta Latvija, lai veselas četras dienas priecētu pilsētas iedzīvotājus un viesus ar latviešu mūziku un dejām, iepazīstinātu ar latviešu uzņēmumu produkciju un latviešu ēdieniem, kā arī iesaistītu dažnedažādās aktivitātēs gan lielus, gan mazus 

No Latvijas bija ieradusies uzņēmēju delegācija 30 cilvēku sastāvā, kam bija atsevišķa četru dienu programma.

“Tikāmies ar Hamburgas uzņēmējiem – gan no ostām un loģistikas nozares, gan mums notika dažādas tikšanās tieši stārtapu un jaunuzņēmumu jomā. Un viena no tādām lielajām aktivitātēm bija Latvijas-Hamburgas biznesa forums, kuru mēs rīkojām kopā ar Hamburgas tirdzniecības kameru,” saka Ilze Upatniece, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvniecības Vācijā vadītāja.

“Daudzās jomās mums ir ļoti labas attīstības iespējas. Gan iespējamas investīcijas mūsu ostu struktūrā, tālāk atjaunojamo resursu enerģijas attīstība sazobē ar vēju parku attīstību mūsu rietumu piekrastē un plašāk Baltijas jūras reģionā. Nākotnes ūdeņraža ekonomikas attīstība, esam pārliecināti, ka Vācijā pieprasījums pēc zaļās enerģijas būs ļoti, ļoti liels,” saka Kaspars Briškens, Latvijas satiksmes ministrs.

“Vācija ir enerģijas patērētājs, un šī tēma ir ļoti aktuāla. Viņi iepērk enerģiju vairāk, nekā viņiem ir un ir nepieciešama. Un faktiski tas ļoti labi sasaucas ar tādu Latvijas un arī Ventspils ūdeņraža ekonomikas klāstera attīstības ideju, kur saražotā enerģija tiek pārvērsta ūdeņradī, vai tālāk pārstrādāta e-metanolā vai kādā citā zaļajā degvielā, faktiski var tikt eksportēta uz Vāciju, tai skaitā Hamburgu,” saka Igors Udodovs, Ventspils brīvostas pārvaldes direktora vietnieks.

Vācijas uzņēmējiem šķiet interesanta arī Latvijas pieredze digitalizācijas jomā, tāpat tiek meklēti inovatīvi risinājumi ostām, jo visur samazinājušies kravu apjomi, pat Hamburgas ostā, kas ir trešā lielākā Eiropā. Upatniece: “Mūsu ostas ir agilas, ātri spēj piemēroties, mums ir ļoti laba ostu infrastruktūra, tieši kas saistās ar 5G tīkliem, tieši kur var izmēģināt nākotnes tehnoloģijas, kas Hamburgā ir daudz grūtāk izdarāms, jo Hamburgas osta ir daudz noslogotāka. Lai izmēģinātu un testētu kādas jaunas tehnoloģijas, tas aizņem daudz vairāk laika, kā arī tas maksā daudz dārgāk, lai ostas kādu daļu apturētu.”

Vācija ir trešā nozīmīgākā valsts ienākošā tūrisma jomā aiz Lietuvas un Igaunijas, tādēļ Latvijas dienas Vācijā tika izmantotas arī, lai popularizētu Latviju kā tūrisma galamērķi.


Foto: LIAA