Latvijā izplatās cilvēkiem īpaši bīstama putnu gripas forma

Latvijas Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) izplatījis informāciju, ka šonedēļ putnu gripas augsti patogēnā forma ir izplatījusies visā Latvijā. Tas nozīmē, ka ar šo gripu var saslimt kā mājas putni, tā cilvēki. Saslimšanas gadījumā ir visas gripai raksturīgās pazīmes, diemžēl arī augsta letālu gadījumu iespējamība. Vakcīnas pret šo saslimšanu nav.

Infektologi aicina netuvoties acīmredzami slimiem putniem vai putnu līķiem, savukārt putnkopji saņēmuši instrukcijas, kā norobežot mājputnus, lietot cimdus un respiratorus. 

PVD saņēmis laboratorisko izmeklējumu rezultātus, kas apstiprina putnu gripu mirušiem putniem tuvu tūristu iecienītām vietām. Putnu gripa šonedēļ konstatēta sudrabkaijām Ventspilī uz pastaigu iecienītā Dienvidu mola, arī Liepājas pilsētas ezerā atrasti slimi ķīri un arī Kaltenes putnu taku jau skārusi šī slimība. PVD Ziemeļkurzemes iecirkņa vadītājs Ivars Koloda: “Pirmo reizi Latvija ir tik nopietni un tik plaši aptverta. Nu jau var teikt, ka visu Latviju ir skārusi. Arī beidzamais Kurzemes bastions ir kritis.”

Infektologi brīdina, ka Latvijā plosās augsti patogēns gripas tips, kas ir bīstams arī cilvēkiem, tāpēc ne tikai putnkopji, bet jebkurš Latvijas iedzīvotājs šobrīd aicināts sevi pasargāt, netuvoties mirušiem putniem, neņemt rokās acīmredzami slimus un novājinātus putnus un nemēģināt tos nogādat mājās vai vetklīnikās. SPKC epidemioloģe Viktorija Leitēna: “Mēs neesam saskārušies iepriekš ar šo gripas veidu, tāpēc nav imunitātes. Tā var ātri izplatīties. Ja ir bijis kontakts, vajadzetu savu veselību novērot desmit dienas un griezties pie ģimenes ārsta.”

Dabas pastaigu cienītājiem ir jāzina, ka slimība konstatēta arī pilsētās, tāpēc par mirušiem eksemplāriem jābrīdina komunālie dienesti vai pašvaldības policijas dežūrdienesti, ir jāinformē bērni un tūristi no ārvalstīm. Koloda: “Bērni iet peldēties, ierauga kādu putniņu, kas saguris kāpās vai ir ļoti drošs. Tādiem nevajadzetu tuvoties. Ventspils pusē ir saslimušas sudrabkaijas, bet tikapat labi tās var būt zosis, gulbis vai sudrabkrauklis.”

Līdz šim Latvijā bija sastopami putnu gripas veidi, kas nav bīstami cilvēkiem, bet prasīja papildus kontroli putnkopjiem. Šobrīd zināms, ka neviens putnu audzētājs un eksportētājs ar augsti patogēno putnu gripu nav saskāries. Ja gadījumā vīruss nonāk putnu audzētavā, ir jālikvidē visi putni. 

Mājputnu audzētājiem šobrīd nav liegts turēt vistas vai zosis atklātos aplokos, bet ēdināšana un dzirdināšana gan stingri jākontrolē. Jālieto, cimdi un respiratori. Leitēna: “Putnu gripa ir bīstamāka cilvēkiem, norit smagāk par sezonālo gripu. Tas ir atkarīgs no tā, cik ilgi un cik tuvs kontakts ir ar putniem, vai ir ievēroti kādi drošības pasākumi.”

Slimos un mirušos savvaļas putnus savākt ir katras pašvaldības atbildība. Diemžēl maijā slimība konstatēta arī mirušai lapsai Daugavpilī, kas uzturējusies tuvu putnu ligzdošanas vietām, tāpēc dabas takās jāpieskata arī mājdzīvnieki. Īpaši uzmanīgiem jābūt Madonā, Saldū, Liepājā, Ventspilī, Talsos, Rojā, Pļaviņās, Daugavpilī, Jēkabpilī, Krāslavā un citviet. Arī peldvietās, kur uzturas slimi ūdensputni, cilvēkiem iespēja saslimt ar putnu gripu palielinās, brīdina infektologi.


#SIF_MAF2023