Labdarības koncertā Jaunpils pils atjaunošanai saziedoti 37 246, 21 EUR

Pēc septītā augusta postošās vētras jau tā sliktā stāvoklī esošais Jaunpils pils jumts vairs neesot remontējams. Tiek lēsts, ka tā nomaiņai nepieciešami vismaz divi miljoni eiro. Vakar vakarā Jaunpils pils pagalmā notika labdarības koncerts “Ar mūziku pret vētru” , kura laikā tika saziedoti vairāk nekā 37 tūkstoši eiro.

Kopš postošās vētras, kas nepagāja garām arī Jaunpilij, ir pagājušas gandrīz trīs nedēļas. Pils saimnieku lielākās bažas nav piepildījušās. Valsts būvniecības un kontroles birojs (VBKB) atļāvis Jaunpils pilij atsākt darbu, bet ar būtiskiem ierobežojumiem. Jaunpils pils izpilddirektore Inese Gintere: “Pilij ir tapušas gājēju stalažas jeb tuneļi, lai apmeklētāji varētu droši pāvietoties pa pils teritoriju. Mainījies ir daudz kas. Cilvēks nevar vairs apiet arī rinķī pilij, kamēr jumts nebūs iekonservēts.”

Pils jumta iekonservēšana jeb tenta pārvilkšana ir pirmais solis. VBKB atzinis, ka obligāti jāmaina arī jumts. Dabas stihija sapostījusi arī baznīcu un daudzas ēkas. Jaunpils un Viesatu pagastu pārvaldniece Baiba Rasa: “Vairāk nekā simts, bet tās ir dzīvojamās mājas, kurām mēs kā pašvaldība varams sniegt atbalstu. Tad, protams, vēl ir ļoti daudz zemnieku, kuriem sapostīti šķūņi, kūtis, angāri. Viss iespējamais, kuriem diemžēl mēs kā pašvaldība nevaram palīdzēt. Gaidām kādu informāciju no valsts, no ministrijas.”

Aplēsts, ka tikai pils jumta atjaunošanai nepieciešami vairāk nekā divi miljoni eiro, steidzami jāremontē arī baznīcas jumts. Tāpēc Jaunpils pils dažu nedēļu laikā noorganizēja labdarības koncertu “Ar mūziku pret vētru”, kam atsaucās vairāk nekā divdesmit mākslinieku un mūzikas grupu. “Dzīvojot Rīgā, es pa logu skatījos, kas notiek. Tur, paldies dievam, tādas krusas nebija, bet, uzzinot, kas ir noticis Latvijā... Tā ir dabīgā empātija, ka tiem cilvēkiem, kuriem ir nepieciešama palīdzība, ir jāsniedz palīdzīga roka,” saka mūziķis Artūrs Uškāns.

“Kad ir grūti, latvieši dzied, un dziesmā mēs kļūstam spēcīgāki, aicinām arī citus caur šo spēku vairot sabiedrisko labumu,” saka brīvās gribas ansambļa “Stiprās sievas” pārstāve Dace Melbārde.

Neraugoties uz to, ka koncerts notika darba dienas vakarā, apmeklētāju, kuri vēlējās iemest savu artavu ziedojumu, kastītē netrūka.

Gan pils saimnieki, gan uzrunātie mākslinieki un koncerta apmeklētāji cer, ka vismaz jumta iekonservēšanai būs izdevies savākt līdzekļus, tomēr iegūt visu nepieciešamo finansējumu tikai ar ziedojumiem neesot reāli.

Ziedot pils, baznīcas un mājsaimniecību atjaunosānai var līdz 31. augustam.


#SIF_MAF2023