Kādas jaunajiem karavīriem ir pārdomas par valsts aizsardzības dienestu?

Valsts aizsardzības dienestam šī gada janvāra iesaukumā pieteicās vairāk nekā 120 pilsoņi. Alūksnē apmācības uzsāka vairāk nekā 20 jaunie karavīri, kuri nupat deva zvērestu un gatavojas otrajam apmācību posmam. Kādas jaunajiem karavīriem ir pārdomas par valsts aizsardzības dienestu?

Karavīra zvērestu ceremonijā deva 26 valsts aizsardzības dienesta karavīri, kas dienestu izvēlējušies pildīt Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes 25. kaujas atbalsta bataljonā Alūksnē. Tur iziet apmācību brīvprātīgi izvēlējušies jaunieši lielākoties no Vidzemes un Latgales reģiona, tomēr starp jaunajiem karavīriem ir arī liepājnieks Rinalds Ķudis. Viņš stāsta, pēc zvēresta došanas sajūtas esot fascinējošas. “Nekad mūžā neiedomājos, ka es šeit būšu, bet te nu es esmu. Aptuveni sešus mēnešus atpakaļ pieņēmu šo lēmumu pieteikties brīvprātīgi tikai tāpēc, ka sapratu, ka mums tāpat šis ir obligātais dienests, mums būs jāpilda savs pilsoņa pienākums. Kāpēc gaidīt, kāpēc vilcināties? Mēs varam to izdarīt tagad. Es šo redzu kā pašizaugsmes nometni. Mēs iegūsim daudz labas zināšanas, līderismu, prasmes un disciplīnu, kas vienmēr mums dzīvē noderēs.”

Rinalds norāda, ka vēl nav pilnībā skaidrs, vai pēc mācībām turpinās karjeru Zemessardzē. Mācības jaunie karavīri uzsāka 17. janvārī, pirms zvēresta došanas jaunie karavīri apguva pamatprasmes, bet šobrīd uzsāks apmācību otro posmu. Zemessardzes komandieris brigādes ģenerālis Kaspars Pudāns: “Viņi uzsāk savu apmācību, saprot savu dienestu, iejūtas vienībā, iziet pirmo daļu no savas sākotnējās apmācības. Tad arī ir šis mirklis, kad viņi no jaunkareivjiem kļūst par kareivjiem un turpina savu tālāko dienestu, kas vēl būs vairāki mēneši, vismaz desmit, tālākais dienests turpinās savu pamatapmācību specialitātē. Pēc tam jau integrējoties arī savā vienībā, turpinot visu pārējo dienestu.”

Valsts aizsardzības dienesta 25. kaujas atbalsta bataljonā kursa priekšnieks leitnants Jānis Rinalds Veličko: “Šobrīd karavīri ir apguvuši iemaņas ierindas apmācībā, likumdošanā, militārajā likumdošanā, kā arī sākotnējās iemaņas kauša šaušanā. Otrajā posmā apmācībās kursanti nostiprinās šīs iemaņasm turpinās tās uzlabot.”

Jaunais karavīrs Andris Laķis no Valmieras ir pārliecināts, ka pamatapmācības ir tikai sākums un turpinās darbu armijā arī pēc apmācībām. “Atnācu brīvprātīgi, jo šis ir labs starts, labi pamati uz profesionālo dienestu. Tāds arī mērķis ir – veidot pamatus uz profesionālo dienestu. Arī tas, ka man radinieki armijā iet, tikko mans paziņa, viens no brālēniem, ir instruktors, kursus, skolu pabeidzis. Man arī diezgan liels lepnums, tāpat kā opis arī armijā gājis. Arī savu uzvārdu gribu “celt” augšā.”

Zemessardzes komandieris brigādes ģenerālis Kaspars Pudāns norāda, ka 26 brīvprātīgie karavīri pirmajā gadā ir labs sākums, lai saprastu, kā nākotnē apmācīt lielākas jauno karavīru grupas. “Tādi paši šobrīd ir arī gaisa spēkos un štāba bataljonā. Tā gan mums bija , varētu teikt, nedaudz kā izmēģinājumu grupiņa, bet noteikti caur viņiem kvalitatīva apmācība, ko spēsim dot. Iespējams, arī paši mācīsimies, apgūsim, kā to darīt vēl labāk, lai turpmākajos gados tiešām varētu uzņemt jau daudz vairāk.”

Kaspars Pudāns atklāj – nākamajā gadā Vidzemes brigādes 25. kaujas atbalsta bataljonā plānots iesaukt 200 karavīrus. Viņš piebilst, tā būs vien maza daļa no tūkstošiem karavīru, kas nākamajos gados tiks iesaukti dienestā.