Kad uz ceļa notriekts dzīvnieks

Iestājoties tumšajam laikam, ceļa redzamība pasliktinās, līdz ar to ir grūtāk pamanīt arī meža dzīvniekus, kas izskrien uz ceļa, un ne vienmēr šoferiem izdodas laicīgi nobremzēt. Kā norāda Valsts meža dienestā (VMD), arī šogad negadījumu skaits ir gana liels. Tā šogad to bijis jau vairāk nekā viens tūkstotis. Kā rīkoties šādos gadījumos?

Ik pa laikam iestādes informē iedzīvotājus, arī internetā pieejama informācija par to, kā rīkoties, ja notriekts dzīvnieks uz ceļa, daudziem vēl ir neizpratne, kāda būtu pareizākā rīcība. Arī uzrunātie ReTV iedzīvotāji ir pārliecināti, ka jāziņo attiecīgajām iestādēm, taču – kurai –, īsti nav skaidrs. 

Arī Valsts policijā pārstāvis Arturs Smilga norāda, ja notriekts dzīvnieks, nekavējoties ir jāzvana Valsts policijai, kā arī jāinformē VMD telefoniski vai mobilajā aplikācijā “Mednis”. Savukārt tad, kad cilvēks būs sazinājies ar Valsts policijas darbinieku, viņu instruēs par tālakām darbībām. Smilga: “Gadījumos, kad transportlīdzeklis ir cietis tik ļoti, ka tas vairs nedrīkst piedalīties ceļa satiksmē vai ir cietuši cilvēki, tad tādos gadījumos vienmēr izbrauks policija un noformēs ceļa satiksmes negadījumu. Bet tādos gadījumos, kur šie bojājumi, sauksim tos par viegliem, maznozīmīgiem, pietiks vienkārši ar telefonisku informāciju policijai. Pēc kā tad, visticamāk, šī policijas persona atļaus tālāk kustēties.”

VMD pārstāvis Valters Lūsis norāda, ka kopš aprīļa ir fiksēti 1149 negadījumi, kuros iesaistīti meža dzīvnieki. Visvairāk – stirnas. “Prevalē šajos gadījumos stirnas, 56%. Es domāju, ka arī tiks sasniegts katru gadu tāds vidējs rādītājs. Nedaudz pāri par 2 000 šādu gadījumu.”

Latvijas Apdrošinātāju asociācijas vadītājs Jānis Abāšins norāda, ka ceļu satiksmes negadījumos, kuros iesaistīti meža dzīvnieki, tiek bojātas ne tikai automašīnas, bet cieš arī cilvēki. Lai nebūtu tā, ka visi izdevumi pēc tam gulstas uz pašu pleciem, būtu jāpadomā par apdrošināšanu. Te gan autovadītājiem jāsaprot, ka tikai OCTA šādus zaudējumus nesedz. “Latvijā ir deviņi riska apdrošinātāji. Griežamies pie apdrošinātāja un sakām – gribu apdrošināt savu automašīnu pret… ar šo “Kasko” apdrošināšanu. Tad apdrošinātājs attiecīgi iedos piedāvājumu. Plašāku segumu, šaurāku segumu, mega plašu šo segumu, augstāks pašrisks, zemāks pašrisks utt. Tā kā tur ir mazliet laiku jāpatērē, tas nebūs divu minūšu pirkums, kur ieliku ķeksi un nopērku. Tā darīt nevajadzētu. Vajadzētu mazliet tirgu papētīt, attiecīgi šo auto “Kasko” apdrošināšanu iegādāties.”

Valsts policijā norāda, ka par ceļa satiksmes negadījumiem, kuros iesaistīti meža dzīvnieki, netiek piemērots sods. 


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023