Kā mežā izvēlēties eglīti?

Vairums domā jau par Ziemassvētku egles sagādāšanu. Uzņēmuma “Latvijas valsts meži” pārstāvis Jānis Grīslis demonstrē, kā izvēlēties egli, ja cilvēks izlēmis to sarūpēt paša spēkiem. “Šis ir tas variants, ka esam iebraukuši lielajā mežā. Un šādā lielā mežā eglītes, kas ir ceļa malās, varam zāģēt. Vienīgais – viegli nebūs, jo atrast tādu, kas patīk, noteikti būs jāpiestrādā. Mēģinām skatīties, vai šī būs daudz maz normāla. Nu, skatoties, kāds kuram tas plāns. Ja kaut kur nelielā dzīvoklītī, varbūt derēs.”

Jānis Grīslis ar uzsver, jāizraugās ne tikai skaistākā egle, bet tomēr ir jāievēro daži būtiski noteikumi. “Izmēros eglītes ir līdz trīs metri. Tas ir augstumā. Un ne resnāku līdz 12 centimetri uz celma. Un aicinājums ir eglītes nezāģēt jaunaudzēs. Vietas, kur var zāģēt, ir elektrolīnijas, grāvju atbērtnes un ceļa malas, kur ir lielais mežs.”

Stādaudzētavas “Rožlejas” saimnieks Ainārs Buls ar egļu audzēšanu nodarbojas jau 16 gadus. Viņa ilgadējā pieredze liecina, ka daļa cilvēku laicīgi domā par Ziemassvētku eglīšu iegādi. Un arī šis gads neesot izņēmums. Viņš norāda – cilvēki jau tagad apmeklē stādaudzētavu. “Nav tā, ka lielos apjomos. Bet brīvdienās un arī darba dienas vakaros, jā. Pamazām brauc. Jo cilvēkiem ir bieži tā, ka sākumā ir liela izvēle, tad ir pat grūti izvēlēties. Bet beigās, kad jau ir neliela izvēle, tas, kas paliek, tas arī jāpērk.”

Tomēr novērojumi liecina, ka eglīšu iegādi gan cilvēki galvenokārt atstāj neilgi pirms svētkiem. Arī uzrunāto Ogres novada iedzīvotāju vidū paradumi atšķiras.

Ja iedzīvotāji lēmuši sagādāt egli no meža, uzņēmuma “Latvijas valsts meži” pārstāvis aicina izmanto mobilo aplikāciju “LVM GEO”. Tā palīdzēs orientēties mežā, kā arī, ja tomēr gadīsies nomaldīties, ar tās palīdzību būs viegli atrast ceļu atpakaļ. Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par sižeta saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".

#SIF_MAF2023