Izglāb dzīvību – uzstādi un regulāri pārbaudi dūmu detektoru

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) decembrī uzsācis informatīvo kampaņu “Izglāb dzīvību uzstādi un regulāri pārbaudi dūmu detektoru!”.Tagad, braucot uz izsaukumiem, ugunsdzēsējiem glābējiem līdzi ir arī dūmu detektori. “Mums katrai mašīnai ir iedoti dūmu detektori, lai nepieciešamības gadījumā varētu tos uzdāvināt, stāsta VUGD Valmieras daļas komandieris Edvīns Melnis.

Ir pagājis jau laiks, kopš ir spēkā prasība, ka visos mājokļos ir jābūt dūmu detektoriem, tomēr, kā vērtē VUGD vecākā inspektore Sandra Vējiņa, ne vienmēr cilvēki apzinās, ka tie ir vajadzīgi viņu pašu drošībai. “Skatoties statistikas datus, redzam to, ka, dodoties uz dzīvojamo sektoru, kas ir privātmājas un dzīvokļi, dūmu detektors ir uzstādīts tikai katrā trešajā mājoklī, dūmu detektoram katrā mājoklī būtu jābūt nu jau gandrīz četrus gadus, es teiktu, ka tas ir ļoti maz, ka tikai katrā trešajā tos pamanām.”

Kampaņas aktivitātes, protams, tiks īstenotas tikai ar mājokļa īpašnieka vai iemītnieku piekrišanu. Dūmu detektoru uzstādīšana tiks veikta īpašnieka klātbūtnē, saskaņojot izvietošanas vietu. Jāpiebilst, ka detektori būs dāvana, tātad – bez maksas. “Tajos mājokļos, kur būs izcēlies neliels ugunsgrēks un nebūs uzstādīts dūmu detektors, tos uzdāvināsim. Ja būs iespējams, arī uzstādīsim. Tā mūsu primārā mērķauditorija ir ģimenes ar bērniem un seniori.”

Ugunsdzēsēju pieredze, kā stāsta Edvīns Melnis, arī liecina, ka bieži vien ir situācijas – dūmu detektors it kā ir, bet tas nedarbojas. “Cilvēkiem gados, kam tas uzstādīts, laikam ejot, baterija beidzas. Viņš netiek klāt, paņem, piemēram, ar slotas kātu nosit, nopērk bateriju un noliek uz skapja augšas, vienkārši noliek maliņā un par to ir aizmirsis.”

“Ja daudzās mājsaimniecībās tas pirmais darbiņš ir veikts – dūmu detektoru iegāde ir notikusi, tie ir izvietoti, tad piemirstas, ka dūmu detektors prasa arī savu uzmanību, kā attīrīt no putekļiem, reizi mēnesī veikt darbspējas pārbaudi un arī baterijas nomaiņu,” Sandra Vējiņa stāsta, ka informatīvās kampaņas laikā ugunsdzēsēji palīdzēs arī tos pārbaudīt. Protams, ugunsdzēsības dienesta darbinieki jau katru mājokli nepārbaudīs un dūmu detektoru klāt nepienesīs, tādēļ kampaņas mērķis, kā atzīst Valmieras daļas vada komandiera vietnieks Salvis Jevdokimovs, ir arī kārtējo reizi atgādināt par tā nepieciešamību. “Es uzskatu, ka akcija ir pozitīva, bet vairāk vēlētos teikt, ka cilvēkiem pašiem būtu jāsaprot, ka tam detektoram ir jābūt uzstādītam. No mūsu puses tā ir tikai tāda veicināšana situācijas uzlabošanai.”

Informatīvās kampaņas laikā katrā reģionā tiks izdalīti 112 dūmu detektori.
Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par sižeta saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".

#SIF_MAF2023