Ikšķilē seniori izveidojuši pavārgrāmatu

Nupat Ikšķilē atklāta pavārgrāmata “No SENIORU virtuves”. Tajā apkopotas Ikšķiles Senioru skolas, kā arī dažas Lielvārdes pensionāru biedrības pārstāvju iecienītākās receptes, kas ir iegūtas dzīves laikā. Ikšķiles Senioru skolas vadītāja Sanita Bertmane stāsta, ka ēdiens latvietim ir kaut kas īpašs, ar to mēs atšķiramies no daudzām citām tautām. “Mēs redzam, ka tas ēdiens ir viena no tām formām, kā vecāki, vecvecāki rūpējas par saviem bērniem. Kā viņi parāda to savu mīlestību, savu pieķeršanos. Mēs nolēmām, ka tas ir kaut kas, ko var atstāt kā mantojumu nākamajām paaudzēm, bērniem, bērnu bērniem. Lai arī viņi var mantot šīs receptes un veidot šo tādu kopību un tādu satikšanos ar ēdiena palīdzību,” saka Sanita Bertmane.

Ar receptēm ir dalījušies 30 seniori. Pavārgrāmatā aprakstīts, kā gatavot uzkodas, otros ēdienus, zupas, desertus un konservus, kā arī pievienoti senioru padomi, lai ēdiens izdotos vēl garšīgāks. Visvairāk pārstāvēti saldie ēdieni. Savukārt, ja lasītājs vēlas redzēt savu recepti vienkopus pie senioru receptēm, to var uzrakstīt grāmatas pēdējā lapaspusē. Bertmane: “Vienvārdakot, ja cilvēks nav paspējis tajā brīdī… Jo, kā mēs visi zinām, šis projekta laiks vienmēr ir ierobežots. Nav tajā brīdī paspējis, viņš var pierakstīt savu recepti un nodot tālāk. Jebkura gadījumā tas ir aicinājums ikvienam. Arī, veidojot šo starppaudžu sadarbību, kas mūsdienās ir tik aktuāli. Iesaistīties un nodot tās zināšanas.”

Ideja par pavārgrāmatu Ikšķiles Senioru skolas vadītājai jau radusies aizvadītā gada rudenī, kad uzsākot mācību gadu, tika veidota konservu degustācija. Bertmane: “Tajā brīdī es redzēju, ka ir tādas bagātīgas zināšanas. Ar ko cilvēki ir gatavi dalīties. Tas bija tāds aizmetnis. Un, protams, arī, klausoties, kā cilvēki, seniori stāsta par to, kā viņi gatavojas, ka ciemos ies viņu bērni un mazbērni. Diezgan bieži viņi saka, es pagatavoju šubiņu. Un tajā ir tik daudz sirsnības, tad man likās, tas viss kopā varētu labs projekts.”

Ikšķiles Senioru skolas vadītaja uzsver, ka lielākais ieguvums no pavārgrāmatas ir, ka, pateicoties gramatai, notiek paaudžu satikšanās, kas mūsdienās ir ļoti svarīga. Bertmane: “Seniori paši apjauš, ka viņos ir iekšā šīs zināšanas, ko viņi var nodot citiem. Un, kad arī mazbērni ierauga, ka, jā, viņi var paņemt mantojumā, paņemt līdzi kaut ko. Gan recepti, gan tās attiecības. Un tas var būt viņu stiprinājums.”

Grāmatas būs pieejamas novada bibliotēkās, kā arī e-grāmatas formātā.




Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par raidījuma "Vidzemē" saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".
#SIF_MAF2023