Iegādājoties viltojumus, risks palikt bez Ziemassvētku dāvanām

Gatavojoties Ziemassvētkiem, dāvanas tiek iegādātas arī interneta vidē, kur kāda zināma zīmola preces var iegādāties lētāk, jo, kā izrādās, ir viltotas. Iespēju ietaupīt visvairāk izvēlas jaunieši – gandrīz puse viltotas preces ir iegādājušies apzināti. Lai izglītotu sabiedrību par riskiem, iegādājoties viltotas preces, Patentu valde kopā Valsts ieņēmuma dienesta (VID) Muitas pārvaldi, Patērētāju tiesību aizstāvības centru un Valsts policiju veido kampaņu “Esi oriģināls – izvēlies oriģinālu!”. 

“Nike”, “Adidas”, “The North Face” un “Louis Vuitton” – šādu preču zīmju viltojumus visvairāk iedzīvotāji iegādājas no ārzemēm dažādos interneta veikalos. Šī gada 11 mēnešos privātpersonu sūtījumos atklāto viltoto preču skaits ir trīs reizes lielāks nekā pērn. VID Muitas pārvaldes Riska vadības daļas vadītājs Arturs Kovaļenko: “Tie ir privātpersonu sūtījumi, kuros tiek atrasti viltoti apģērbi, apavi, parfimērija, somas, atsevišķos gadījumos arī varbūt medikamenti. Tas ir, skatoties, no kādām valstīm tiek nosūtīts uz Eiropas Savienību, konkrēti – uz Latviju. 95% no visiem sūtījumiem, ko izņemam, ir Ķīnas izcelsmes.”

Daudzi sūtījumu saņēmēji ir jaunieši un pat nepilngadīgas personas, kas viltotas preces iegādājas arī apzināti. Kovaļenko: “Tas, protams ir skaidrojams ar plašu iespēju iegādāties preces caur internetu, nopirkt, iespējams, jaunieši vai nu nepārzina tās visas nianses, kas ir saistītas ar viltotām precēm, vai apzināti iepērkas tās saucamās “brenda” mantas, lai savā vidē izskatītos stilīgāk un, iespējams, iegūtu kādus bonusus, lai justos komfortablāk.”

Ziemassvētku laikā arī vecāki saviem bērniem iegādājas dažādas rotaļlietas, neaizdomājoties, kādu kaitējumu tās var radīt bērnam. Patentu valdes direktors Agris Batalauskis uzsver, viltoto preču ražošanas process ir nekontrolēts. “Ir jāsaprot, ka, protams, var paveikties, bet var arī tiešām nepaveikties, ņemot vērā to, ka neviens nezina, kādi materiāli tiek izmantoti, kādas vielas, kā tās mantas tiek apstrādātas, vai tur ir asi priekšmeti iekšā kaut vai tādās mīkstajās mantiņās.”

Ja kāda prece vai tās dokumenti šķiet aizdomīgi, muitā tiek veikta kontrole. Nereti aizdomīgās preces patiešām ir viltojums. Tāpat viena no aizdomīgajām pazīmēm ir vienādu eksemplāru daudzums sūtījumā. No ārzemēm ienākušajās paciņās vairākkārt ir konstatēti vairāki vienādi eksemplāri, kas arī liek domāt, ka preci plānots tirgot Latvijā. Kovaļenko: “Šogad mums ir bijuši gadījumi, kad vienā sūtījumā mums bija vairāk nekā 600 vienības. Šeit ir runa par zeķēm, tad skaidrs, ka tik daudz vienam cilvēkam tik īsā laika periodā nav nepieciešamas.” 

Batalauskis: “Ir redzams, ka tas pārsvarā iet uz lielajām interneta tirgošanas platformām, kas ir mums Latvijā, pāris lielās, tai skaitā ss.com, andelemandele.lv, tas pats Facebook market, un tur, protams, šādu preču apjoms ir liels. Daudz arī ir vietas, kur tiek izmantota dažādi veidi, kā maldināt, nosaucot tos ne par viltojumiem, “replikām”, “1 pret 1 oriģināls”.”

Agris Batalauskis arī norāda, šobrīd viltotās preces tiek ražotas kvalitatīvāk, līdz ar to, tās arī maksā dārgāk, taču ne tik daudz, cik oriģināls. Arī tā pircējs var tikt maldināts, ka tā ir oriģinālā prece, tikai ar labu atlaidi, bet patiesībā iegādājas viltojumu. Tādējādi, nepārbaudot pārdevēja uzticamību, cilvēki arī neapzināti iegādājas viltotas preces. Jāpiebilst, iegādājoties viltojumus, pastāv risks ne tikai pazaudēt naudu, bet arī palikt bez Ziemassvētku dāvanām.


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023 | Foto: VID