Grupu dzīvokļi, “atelpas brīža”, sociālās rehabilitācijas un dienas aprūpes centra pakalpojumi

Viņi ir traki, bīstami un neprognozējami. Ar šādu pamatojumu par cilvēkiem ar garīgā rakstura traucējumiem pirms diviem gadiem tika uzsāka parakstu vākšana pret sociālas mājas buvniecību. Organizējot izglītojošas kampaņas par cilvēku ar invaliditāti integrāciju sabiedrībā, pašvaldība neatkāpās no ieceres. Jaunā sociālo pakalpojumu māja ir atklāta. Tajā pieejami būs gan sociālās rehabilitācijas pakalpojumi, “atelpas brīža” infrastruktūra personām ar garīga rakstura traucējumiem, kā arī grupu dzīvokļi. 

Iveta, kas dzīvo kaimiņos, atklāšanas dienā atnākusi apskatīt jaunuzcelto māju, uz ReTV jautājumu, vai savulaik parakstījās pret tā būvniecību, atbild noraidoši. “Ja cilvēks ir citādāks, atraujamies vai baidāmies no viņiem. Bet te skaidri un gaiši pateica, te nebūs nekāds psihoneiroloģiskā slimnīca, te vienkārši cilvēki ar problēmām. Ja tā ņem, mēs visi esam ar problēmām,” saka ogrēniete Iveta.

Iveta gan vēl atminas kā laikā, kad izskanēja ieceres Ogrē veidot sociālo pakalpojumu māju, iedzīvotāji uzsāka parakstu vākšanu pret, jo uzkatīja, ka jaunie kaimiņi varētu viņus apdraudēt. Iveta gan neko bīstamu nav saskatījusi un vēlas pat ikdienā viņus atbalstīt. “Ir mums tāda doma ikdienā tikties. Cilvēkiem nav norobežota teritorija, viņi staigās tepat pa ielām un gar upmalu. Un mēs arī ar viņiem satiksmies, es domāju, arī sadraudzēsimies.”

Dienas centra “Saime” vadītājs, atceroties iedzīvotāju negatīvo nostāju un aktivitātes, ir pateicīgs, ka tas tomēr neapturēja idejas realizāciju. Jo, domājot par cilvēku ar invaliditāti integrāciju sabiebrībā, ir svarīgi veidot piemērotu un labvelīgu vidi dzīvošanai. Ogres novada Sociālā dienesta Dienas centra "Saime" vadītājs Juris Lanovojs: “Tas ir jauns sākums viņiem. Es esmu pret sociālo māju kā tādu, jo viņa nav nevienā pašvaldībā, kā saka, sociālās mājas saistās ar tarakāniem, ar netīrību, ar lamāšanos, ar smakām, ar visu ko.:

Līdz šim vairums tā saukto “mūžīgo bērnu” dzīvoja pie vecākiem vai sociālajā mājā. Taču kā ReTV norāda sociālā darbiniece, vecāki diemžēl nedzīvos mūžīgi, savukārt dzīvot sociālā mājā ir riskanti. Tagad cilvēkiem būs iespēja dzīvot drošā vidē. Ogres novada sociālā dienesta sociālā pakalpojumu sociālā darbiniece Aiga Farino: “Protams, sociālā māja viņiem ir nepiemērota. Tādā ziņā, ka apkārt ir dažādi cilvēki, arī atkarības problēmām, kas arī viņos izraisa diezgan lielu satraukumu un stresu. Bet viņiem ir vajadzīga tāda vide, kas ir daudz mierīgāka un pielāgotāka.”

Sociālo pakalpojumu mājā visu diennakti strādās cilvēki, kuri uzraudzīs mājas iedzīvotājus un nepieciešamības gadījumā sniegs tiem palīdzību. Lai arī sociālo pakalpojumu ēka ir atklāta, grupu dzīvokļi un pakalpojumi klientiem būs pieejami no nākamā gada. 


#SIF_MAF2023