“Gaismas pils ir uzcelta.” Apē atklāta Amatu māja

“Svinēt dzīvi” – tā savos pilsētas svētkos aicināja Igaunijas pierobežas pilsēta Ape. Kā jau dzīves svinēšana, tad netrūka dažnedāžadu pasākumu gan lieliem, gan maziem. Bet pats galvenais – pilsēta savā dzimšanas dienā saņēma ilgi gaidītu dāvanu – Amatu māju. Vietu, kur pulcēties Apes amatniekiem.

“Tas tiešām šodien būs notikums, jo mazākajā Latvijas pilsētā šodien tiek atklāts Apes amatniecības centrs, tas arī bija pārsteigums man, pat Rīgā nav amatniecības centra, ja tā salīdzina,” iepriecināta par Amatu mājas atklāšanu ir LNKC tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubene.

“Tas ir ļoti svarīgi, mēs jau tepat klubā cenšamies satikties, tā doma jau bija, ka ļoti vajag, vietiņa būs, kur satikties, kur darboties. Ar to cerību, ka būs, kur savus darbiņus izlikt un tirgot,” Amatu māju, kā vietējo rokdarbnieku gaidītu notikumu vērtē Anda Sutugova.

“Gaismas pils ir uzcelta, nu mūsu visu pienākums ir to piepildīt ar savām idejām, domām, vārdiem un mūsu labajiem darbiem,” Amatu mājas atklāšanā novēl Apes tautas nama vadītāja Ilva Sāre.

Apes Amatu māja ir visjaunākā no amatu mājām Latvijā, tāpēc zīmīgi, ka tai būs arī savi krustvecāki. Kļūt par Apes amatu mājas krustvecākiem uzaicinātas bija Amatu mājas no visas Latvijas, topošie krustvecāki, protams, nebija ieradušies bez dāvanām. Un tad jau svinīgais brīdis ar lentes griešanu, pasākuma dalībnieki dodas to apskatīt. “Par māju ir prieks, un mēs kā audējas jau tagad plānojam, kas mums būs. Audējām līdz šim bija maza, neliela telpiņa, kur mums bija četras stelles. Tagad esam tikušas vēl pie dažām stellēm,” stāsta Apes audēju grupas vadītāja Anda Plauma. “Mēs gribētu, lai šī māja ir ļoti svarīga jaunajiem cilvēkiem, jauniešiem. Lai būtu, kas pārmanto tradicionālās prasmes, jo diemžēl šī prasmju pārmantojamība iet mazumā. Tie ļaudis, kas zina daudzas lietas, prot daudzas lietas, noveco un aiziet no šīs dzīves. Lai būtu lielāka interese jaunajiem.”

Ideja par savu Amatu māju Apē dzimusi pirms gadiem pieciem, tagad tā īstenojusies. Bet vai būs, kas šo māju piepilda? Apes apvienības pārvaldes vadītāja Liene Ābolkalne: “Māja jau būtībā ir piepildīta, būs viss brīnišķīgi, manuprāt, viena laba māja, kurā nevis es kā pašvaldība gribu kaut ko darīt, bet tie cilvēki iet iekšā un viņu apdzīvo.”

“Apē, ceru, ka ar laiku veidosies, ja ne gluži studija, tad kāds pulciņš un tie amatnieki ap sevi savāks līdzīgi domājošus un tepat blakus ir Igaunija, kas ir tāds labs piemērs amatniecības attīstībā, es domāju, ka arī tādus pārrobežu sadarbības projektus ir iespējams veidot,” tā nākotni Apes Amatu mājai saredz LNKC tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubene. Bet, kā stāsta Liene Ābolkalne, tas šī sadarbība jau ir daudzus gadus ar Igauniju. “Īstenībā to Amatu māju mēs pat drusku noskatījām no igauņiem, viņiem ir tāds, kur ir šī amatnieku izstāde, plus arī amatnieki pārdod savus darbus.”

No Apes amatniekiem izskan arī vēlme, ka šajā ēkā arī viņi varētu izlikt savus darbus arī tirgošanai, tādējādi tūristi varētu tos iegādāties un izdevīgi būtu arī amatniekiem. Bet pats galvenais jau ir saglabāt amatniecības prasmes un tās nodot nākamajām paaudzēm.


#SIF_MAF2023