Floksis ir pelnījis, lai to arī ieceļ godā

Flokšu kolekcionāre un selekcionāre Guna Rukšāne savā dārzā Raiskuma pagasta „Jaunrūjās” vispirms ved rādīt flokšu dobes, kurās zied viņas selekcionētie ziedi. “Tie ir manis atlasītie, vārds select nozīmē atlasīt, izvēlēties, kaut ko izņemt no daudzuma.”

Guna Rukšāne izaudzējusi daudz jaunu flokšu šķirņu, katru rudeni viņa sēj sēklas, lai nākamajos gados atlasītu perspektīvākos sējeņus, no kuriem atkal varētu veidot jaunu šķirni. “Šim ir spilgta actiņa, tādu tik spilgtu uz tā sarkanā actiņu neesmu redzējusi,” Guna Rukšāne rāda vienu no atlasītajiem flokšiem – koši sarkanā krāsā. “Tam cilvēkam, kurš atlasa, jau ir jāzina, vai iepriekš ir kaut kas tāds bijis, vai nav bijis. Tā māksla ir ieraudzīt.”

Visu šo nedēļas nogali Gunas Rukšānes selekcionētās flokšu šķirnes būs skatāmas Latvijas Nacionālajā dabas muzeja izstādē „Flokšu balle 2023”, kaut gan šo izstādi varētu arī nosaukt „100 flokšu šķirnes 100 vāzēs”. Tās gatavojusi keramiķe Ingrīda Žagata. “Tas ir Ingrīdas Žagatas ierosinājums, viņa ir mana draudzene. Keramiķe no Duntes. Es viņai saku – lilijas 100 es nevaru, bet nu flokšus 100 es varu.”

Bet taisnības labad gan jāteic, ka izstādē nebūs tikai Gunas Rukšānes selekcionētie flokši. “Man ir viena tāda īpašība, es esmu bijusi skolotāja. Man gribas, ka citi arī to dara, tā es jau pasen iepazinos ar Tatjanu Kočāni no Rugājiem. Biju pat ciemā aizbraukusi, apskatīju, viņai ir labs flokšu lauciņš. Viņai ir viens ļoti labs, saucas „Micītes”, tas ir zemais floksis. Man grūti pateikt, kāpēc tāds nosaukums, bet interesants. Tatjanai izstādē būs kādi septiņi pašas selekcionētie flokši un arī citas šķirnītes.”

Tatjana Kočāne par savu aizraušanos ar flokšu kolekcionēšanu un selekciju stāsta, ka savs pamats tam ir arī Gunas Rukšānes kolekcijā. “Selekcionēju es gadus 12, pirms 15 gadiem no Gunas aizvedu uz savām mājām pirmos floksīšus, pirmie bija no Salaspils botāniskā dārza, tad pievienojās no Gunas dārza un katru gadu papildinās.”

Šie flokši ceļos uz izstādi Rīgā, bet svētdien flokšu svētki, kā stāsta Guna Rukšāne, būs arī Raiskuma pagasta „Jaunrūjās”. “Šeit būs balle, flokšu balle, jo floksis ir tāds ļoti graciozs, dejojošs. Būs Siguldas „Soul Sisters” un ansamblis no Cēsīm ar nosaukumu „Floksis”, varēs dejot, viss tā, kā ir īstā ballē. Floksis ir pelnījis, lai to arī ieceļ godā!

Jāpiebilst, ka dabas muzejā flokšu izstāde būs pirmo reizi.#SIF_MAF2023