“Es darīšu visu, lai mūsu valsts plauktu!” Kā Saeima šodien vēlēja prezidentu

Simts tautas kalpi šodien vēlēja Latvijas nākamo prezidentu. Uz šo augsto amatu kandidēja “Apvienotā saraksta” (AS) virzītais uzņēmējs Uldis Pīlēns, partijas “Jaunā vienotība” virzītais kandidāts, ilggadējais ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs un “Progresīvo” virzītā Elīna Pinto. Noskaidrot, kura rokās nonāks Rīgas pils atslēgas, nācās trīs balsojumos. 

Jau deviņos no rīta Saeimas deputāti pulcējās uz ārkārtas sēdi, kurā vienīgais dienas kārtības jautājums bija balsojums par nākamo Valsts prezidentu. Sanākušie deputāti kāpa debašu tribīnē, lai paustu savu viedokli, kurš no trijiem virzītajiem prezidenta kandidātiem, viņuprāt, ir atbilstošāks augstajam amatam. 

Vien debašu noslēgumā tribīnē kāpa “Zaļo un zemnieku savienības” (ZZS) pārstāvis Viktors Valainis, tā arī konkrēti neatklājot, par kuru no trīs kandidātiem partija ir lēmusi balsot. Taču lika noprast, ka izvēli ir izdarījuši konsultējoties ar pašvaldību vadītājiem. 

Pirmajā vēlēšanu kārtā, valsts prezidentu neizdodas ievēlēt. Elīna Pinto saņēma desmit “Progresīvo” balsis. Par Uldi Pīlēnu nobalsoja 25 deputāti, bet par Edgaru Rinkēviču 42. Tas nozīmē, ka par Rinkēviču ir nobalsojuši arī ZZS deputāti. 

Viktors Valainis, ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs: “Diezgan skaidri no Saeimas tribīnes noargumentēju, kāpēc ir tieši šāda izvēle un pār šādu kandidātu. Es domāju, ikviens var šobrīd izvērtēt, un es domāju, ka mūsu šībrīža stāvoklim ne tikai Latvijā iekšpolitiski, bet arī ārpolitiski ir ārkārtīgi svarīgi nekļūdīties un būt pārliecinātiem par savu izvēli.”

Uldis Pīlēns, Valsts prezidenta amata kandidāts, virzīja AS: “Man liekas, ka rezultāts pirmajam balsojumam ir gana labs. Tas nozīmē, ka tās deputātu balsis, kas jau pirms tam izteicās, ka balsos par mani, ir redzamas.”

Laura Jansone: Debatēs izskanēja, ka AS nav darījis pietiekoši, lai jūs tiktu par prezidentu.

Es domāju, ka AS ir nācis uz politiskās skatuves arī pateicoties man, tāpēc, ka mēs gribam pārstāvēt vērtības. Manuprāt, šī ir gaumīga proporcija starp sarunāšanu, kas, protams, politikā ir vajadzīga, bet nepazaudējot vērtības. Manā izpratnē ir daudz svarīgāk nekā sarunāšana, pazaudējot vērtības. Tā ir arī mana pozīcija.”

Jautājām Elīnai Pinto, Valsts prezidenta amata kandidātei, kuru virzīja “Progresīvie”.

Vai pārsteidza balsojuma rezultāts? 

Paldies tiem deputātiem, kas atbalstīja manu kandidatūru. Manuprāt, bija ārkārtīgi svarīgi, ka šī kampaņa, šīs vēlēšanas notiek ar plašām debatēm. Ar iespēju uzklausīt cilvēkus arī reģionos par to, kādas ir viņu gaidas attiecībā uz prezidentu, kādi ir izaicinājumi un kāds ir reģionu skats uz to, kur Latvijai būtu jāiet turpmākajos četros gados. Esmu lepna par to, ka esmu daļa no šīs debates un ka esmu atgādinājusi politikai, ka jāsper solis tuvāk cilvēkiem.”

Iveta Kažoka, domnīcas „Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS” direktore un vadošā pētniece atzīst, ka Saeimā klātesošajiem nebija pārsteiguma par rezultātu pec pirmās kārtas.

Gaisotne Saeimā bija tāda, ka varēja iedomāties, ka visi zina, ka ZZS nobalsos par Edgaru Rinkēviču, bet paši viņi šo noslēpumu auru saglabāja līdz pat pēdējam mirklim, līdz ar to tas balsojums priekš Latvijas sabiedrības bija pārsteigums. Priekš deputātiem– nē. Tāpēc, jā, izskatās, ka visas taciņas apvienojas vienā. Tā viena taciņa Edgaram Rinkēvičam ved uz pili.”

Lai kāds no kandidātiem gūtu balsu vairākumu, notika otrā balsošanas kārta.

Jāatzīmē, ka visu dienu Saeimā valda ļoti svinīga un reizē arī nokaitēta noskaņa, ir jāievēl nākamais Valsts prezidents, jau ieradušās valsts augstākās amatpersonas, taču prezidentu ievēlēt pirmajās divās kārtās tā arī nav izdevies, vēl priekšā trešā vēlēšanu kārta un visi prognozē, ka tad mūsu nākamo valsts prezidentu izdosies ievēlēt jau šodien.

Pēc otrās balsošanas kārtas no turpmākās cīņas izstājās “Progresīvo” izvirzītā kandidāte Elīna Pinto, kura saņēma vismazāk balsu.

Antoņina Ņenaševa, Saeimas deputāte (Progresīvie), to komentē šādi: “Diemžēl arī otrā kārtā saņēmām tikai desmit balsis kandidatūrai, līdz ar to pateicamies Elīnai par drosmi šajā procesā iesaistīties. Mēs nesakām, ka viņai, tā teikt, tajā mūsu politiskajā, valstiskajā skatuvē ir laiks beidzies. Es domāju, ka tas ir tikai sākums, bet redzēsim. Tas atkarīgs arī no Elīnas tālākiem plāniem. Mēs esam domājuši par dažādiem scenārijiem, kas attīstīsies tālāk, mēs arī tagad runāsim vēl ar frakciju. Tagad mums ir trešās kārtas balsojums. Teiksim, zināmas izvēles mēs noteikti izdarīsim, nedomāju, ka paliksim bez atbildīga valstiskā lēmuma šodien.”

Trešajā vēlēšanu kārtā deputāti balsoja par diviem kandidātiem – Uldi Pīlēnu un Edgaru Rinkēviču, kurš saņēma 52 deputātu balsis, līdz ar to viņš ievēlēts par nākamo Valsts prezidentu. Nevienā balsojumā šodien nepiedalījās “Nacionālās apvienības” deputāti. 

Pirmajā uzrunā no tribīnes jaunievēlētais valsts prezidents pateicās saviem atbalstītājiem, kā arī tiem, kuri viņu balsojumā neatbalstīja. Viņš uzsvēra, ka Saeimas debates ir pierādījušas to, ka demokrātija Latvijā ir ļoti augstā līmenī. 

Es gribu no savas puses solīt, ka darīšu visu, lai mūsu svalsts plauktu, lai tā būtu droša, lai mūsu sabiedrība būtu saliedēta. Vēl jo noteikti esmu gatavs ciešākai sadarbībai gan ar Saeimu, gan ar valdību.”  

Filips Rajevskis, politologs, SIA “Mediju tilts” līdzīpašnieks, šodienas rezultātus komentējo, saka: “Mašīna politiskā nostrādāja, kā ieeļots mehānisms, nebija neviena pārsteiguma, kā bija sarēķinājuši, tā tās balsis arī nāca klāt. Likās ka jau ātrāk varētu būt, jau otrajā kartā, bet šīs 52 balsis parāda, ka šeit nebija iespējamas nekādas manevra iespējas. Ko mēs kā tauta varam redzēt, kāds būs viņa virziens? Es ceru, ka mainīsies, tā labā ziņa, ka atšķirībā no Levita viņš dzīvo šeit uz vietas, braukā arī ar vilcienu, staigā pa šīm pašām ielām un es tā domāju, ka viņš ir tuvāks tautai.”

 Edgars Rinkēvičs prezidenta amatā stāsies pēc 8. jūlija, kad pilnvaras beigsies pašreizējam prezidentam Egilam Levitam. 


Foto: Paula Čurkste/LETA