Dziesmu un deju mīlošajiem nav nepiemērotu laikapstākļu

Dziesmu svētku tradīcijas simtpiecdesmitgadē Mežaparka Sidraba birzī šovakar koristi lielkoncertā “Tīrums. Dziesmas ceļš” izceļ tautasdziesmu kā kora dziedāšanas sāktoni. Mēģinājumi aizvadīti gan lietū, gan saulē, ar garām pusdienu rindām, taču pirmais ģenerālmēģinājums godam izdziedāts. 

Šoreiz svētkos koristiem ir divtik liels darbs – nedēļas laikā jasagatavo divas pilnīgi atšķirīgas koncertprogrammas. Pirmā no tām – lielkoncerts “Tīrums. Dziesmas ceļš”, kurā skatītājiem sagatavoti arī vairāki pirmatskaņojumi.

“Jau mēģinājumā sapratām, ka viss repertuārs tieši “Tīruma koncertā” ir īpašs, svaigs, ar tādu pozitīvu skatu. Ļoti skaisti būs. Arī jaunā estrāde skan brīnišķīgi, tas ir kaut kas nebijis. Paklausoties no malas, liekas kaut kas fantastisks,” saka Kristīne, Zane, Marita, Jauktā kora “Ikšķile” dalībnieces.

Latvijas Nacionālā kultūras centra koru un vokālo ansambļu eksperts Lauris Goss: “Tas ir īstais slavinājums kora mūzikai un Dziesmu svētku 150-gadei, jo noslēguma koncertā, protams, nāks klāt visi Latvijas orķestri, tautas dejotāji, folkloras. Tas jau būs tāds grande noslēgums.”

Vaicājot dalībniekiem, vai ir kāds iecienītākais skaņdarbs no šī lielkoncerta, viņi saka, ka izvēlēties esot grūti, taču bieži izskan Jēkaba Jančevska un Ineses Zanderes darba “Koki” un Jāņa Lūsēna un Māras Zālītes kopdarba “Sidraba birzs” nosaukumi. Jānis Lūsēns norāda – par spīti garajām pusdienu rindām un citām nebūšanām, koristi ir paveikuši milzu darbu. “Es varu apbrīnot dziedātāju izturību. Bija dažādi negatīvi komentāri par visām maza rakstura nebūšanām, bet mani priecē tas, ka visi tās problēmas atrisina. Galu galā tas nemaz tik traki nav. Tas vēl vairāk veicina kaut kādu saliedētības momentu.”

Jauktā kora “Vaivari” dalībniece Inese: “Kaut arī ir dažas kļūdiņas, mēs atrodam un vienmēr cepamies, bet patiesībā man ir liels prieks, kā mēs organizējam, kā mēs šos svētkus pasniedzam, kā mēs baudām, kā mēs priecājamies – tas ir mūsu mazās tautas identitātes visspilgtākais apliecinājums.”

Šī ir pirmā reize, kad Sidraba brizī pulcējas tik liels dziedātāju skaits – gandrīz 16 tūkstoši. Visi kā viens mēģinājumos gan karsējās saulē, gan izmirka līdz vīlēm. Taču, kā stāsta dalībnieki, dziesmu un deju mīlošajiem nav nepiemērotu laikapstākļu. Lietus saliedējis burtiski – cits citam arī aizdevuši lietusmēteļus vai kādu siltāku jaku.

Nīcas vīru kora dalībnieks Raivis: “Bija gadījums, kad mēs izmirkām līdz kaulam, tad izžuvām, tad atkal izmirkām, bija tāds sutīgs, prognozes neko daudz neliecināja. Tikko kā vīru koris sākās, izlijām līdz ādai.”

Pēc šī vakara liekoncerta “Tīrums. Dziesmas ceļš” koristiem svētku nedēļa jau atkal turpināsies ar mēģinājumiem, gatavojoties noslēguma koncertam “Kopā augšup” 9. jūnijā. 


#SIF_MAF2023