Dziesmu svētki ir ceļš, tā ir visa mūsu dzīve. Saules zīmē Inčukalnā

Gatavojoties XXVII Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkiem, Inčukalnā aizvadīts koncerts Saules zīmē, sniedzot iespēju ieskatīties svētku repertuārā un baudīt to novadniekiem, kuri nevarēs būt klātesoši Dziesmu un deju svētkos. Siguldas novada Inčukalna estrāde pulcēja vairāk nekā 600 pašdarbnieku. Daudziem dalībniekiem šis bija pēdējais koncerts pirms lielajiem svētkiem, nevar noliegt, ka tos gaida ar lielu nepacietību. 

“Mēs esam ļoti satraukti, bet arī vienlaicīgi ļoti droši. Mēs visu zinām, visu esam iemācījušies un ar nepacietību gaidām Dziesmu svētkus,” dalās vidējās paaudzes deju kolektīva “Runči un kaķes” dalībnieki Andris un Liene. 

Siguldas novadam latviešu kultūra ir neatņemama sastāvdaļa, par to, cik tā ir svarīga, stāsta “Siguldas devons” direktore Jolanta Borīte un pirmreizējais Dziesmu svētku virsdiriģents Jānis Baltiņš.

“Tas jau ir mūsu dzīvesveids, ko mēs darām, un reizi piecos gados Dziesmu svētki ir atskaites punkts, ceļš… Patiesībā tā ir visa mūsu dzīve,” saka Jolanta Borīte.

“Tas ir mūsu tautas pamats, caur ko varam parādīt sevi, kas mēs esam, savu identitāti, mūsu dziesmas, mūsu dejas, mūsu orķestra mūziku. Es domāju, tā ir nenovērtējama sastāvdaļa, ar ko mēs esam tomēr lielākā daļa vairāk vai mazāk saauguši kopā,” stāsta Jānis Baltiņš

Fināla skatēs starp spēcīgākajiem Latvijas kolektīviem lielākā daļa ir no Rīgas, tāpēc Siguldas novada iedzīvotājiem ir ārkārtīgi liels lepnums, ka starp Latvijas vadošajiem kolektīviem ir arī daži Siguldas novada kolektīvi. Lai veicinātu interesi par kultūru visām paaudzēm, ir nepieciešams turpināt rīkot koncertus, kurā piedalās visi novada pašdarbnieki. 

Jolanta Borīte par turpinājumu rīkot koncertus: “Skaidrs, ka tas nebūs gadu, bet droši vien kaut kādā ciklā. Iespējams, reizi divos gados mēs šāda veidā kopā tiksimies”.

Jauniešu deju kolektīva “Metieniņs” vadītājs Kristaps Pelēkais dalās savās pārdomās par paaudžu interesi kultūrā: “Mēs nekad nezinām, kas sēž katrā koncertā publikā un redz, kur tas mūsu sniegums. Tas, cik ļoti mēs ar emocijām spēsim uzrunāt skatītāju, iespējams, arī ir tas, kas uzrunās jauno paaudzi tālāk darboties, piemēram, mazs bērns redz, kā jaunietis ar mirdzošām acīm dejo, tad arī kādu dienu gribētu nokļūt viņa vietā.”

Liela nozīme ir arī kolektīvu vadītāju un diriģentu sadarbībai, lai izveidotu savu novada lielkoncertu.

“Nu, ir, kā saka, – roku rokā jāiet. Viens nekad nav arējs, ir jābūt zirgam, jābūt ratiem. Tad ir jāsastrādājas, man ir ļoti labi kolēģi, vienmēr dabūju atbalstu,” stāsta pieredzējušākais kolektīva vadītājs Siguldas novadā Vitalis Kikusts. 

Mēs esam plecu pie plecu, ja varbūt vienam kolektīvam dažas dziesmas ir grūtāk iemācīties, tas ir ļoti svarīgi, ka sanākam kopā novada koru kopmēģinājumā. Mēs strādājam ar mērķi šo repertuāru apgūt. To arī pierāda, ka Siguldas kora aprinķa skatē bija, var teikt, ļoti labi rezultāti. Mēs bijām godprātīgi strādājuši un arī ar lepnumu varu teikt, ka mums ir piecas augstākās kategorijas jauktie kori, kuri arī visi ir finālisti, kurš notiks 1.jūlijā. Liels lepnums par savu Siguldas kora aprinķi,” dalās XXVII Vispārējo Dziesmu svētku virsdiriģents Jānis Baltiņš.

Iedzīvotājiem, kuriem nebūs iespēja būt klātienē Dziesmu un deju svētkos, tiek piedāvāta iespēja noslēguma koncertu Mežparkā skatīties kopā Siguldas pils paviljonā 9. jūlijā plkst. 19.30.



#SIF_MAF2023