“Disciplīnas, ne pārkāpumu padarīšana.” Madonu pierībina motociklu saiets

Ja tev pieder motocikls, tu šodien noteikti esi Madonā. Tāda sajūta pārņem, redzot Madonas pārpildītās ielas, kurās simtiem motociklu sabrauc uz nu jau devīto saietu un devīto motociklu parādi.

“Madonas parādes brauciens ir viens no mūsu sezonas atskaites punktiem, uz parādi ir jābūt! Tusiņš, tā ir tikai tāda piedeva. Tā ir tā redzamā daļa. Te ir tā kopības sajūta, draudzība, motociklistu brālības sajūta,” sarunā ar ReTV uzsver motokluba “Free Hawks MC” prezidents Uģis Spēlmanis.

Kopumā parādē piedalījās vairāk nekā 700 dalībnieku no Latvijas, Baltijas, Vācijas un citām valstīm, pierībinot ielas un radot sajūsmu skatītājos, kuriem šādā veidā tiek dota iespēja labāk iepazīt moto kultūru.  Parādes braucienam dodoties caur visu pilsētu, cilvēki pulcējas ielas malā, fotografē, filmē. Gaisā patiešām ir jaušama svētku sajūta. 

 “Es esmu bijusi iepriekš uz šiem pasākumiem, bet šodien man asaras bira par to spēku, par to vienotību, par to viņu kopību. Super, vienkārši brīniškīgi! Tas ir ļoti apsveicami un vajadzīgi, jo, manuprāt, šeit visi sanākušie skatītāji visi dzīvo līdzi,” teic ļaudoniete Solvita, kuru uz parādi uzaicinājis viņas vīrs. “Es jau vīram teicu – jāsaplūc puķes, lai varētu visu laiku māt, kad viņi brauc. Bet nu latvieši jau esam tādi vēsi, grūti iekustināmi. Bet man gribējās. Ja es būtu jaunāka, es vēl būtu lēkājusi,” smejas Solvita. 

Prieks par iedzīvotāju unpilsētas viesu atsaucību ir arī pasākuma organizatoriem. “Cilvēki ir pilnas ielas, pulcējas, skatās un vēlas to visu redzēt. Ir prieks, ka mēs deviņu gadu garumā esam pamazām, pamazām šo moto kustību Madonā izveidojuši,” atzīst Madonas pilsētas pārvaldnieks, “Free Hawks MC” biedrs Guntis Ķeveris, kurš ir viens no organizatoriem. “Madonā šobrīd oficiāli reģistrēti ir trīs klubi. Motociklistu Madonā paliek arvien vairāk. Arī meitenes sāk braukt ar motocikliem, ļoti daudzas mācās braukt, un tas jau vien pierāda, ka motociklisti nav tie sliktie cilvēki,” secina Guntis Ķeveris.

Sabiedrībā ne reti valda iespaids, ka motobraucējs visnotaļ ir pārgalvīgs un bezatbildīgs cilvēks, un tam motobraucēji oponē. “Mediji, kino ir popularizējuši to, ka motociklists ir tas, kurš pārkāpj likumu, kurš dzīvo nelegālu dzīvesveidu. Ja mēs paskatāmies pēdējos desmit gadus, ir daudzi pilsētu svētki, kur piedalās motociklisti, patriotiski pasākumi, kur brauc motocikli. Tās ir ģimeņu atpūtas, kopīgi izbraucieni, ģimeņu dienas, kur izbrauc moto klubi vai vienkārši entuziasti kopā ar bērniem. Un, protams, visforšākā lieta ir ceļojumi,” sabiedrībā valdošajam stereotipam iebilst Latvijas Motoklubu Asociācijas sekretārs Arnis Blodons. “Es arī šodien braucu no Rīgas uz Madonu pa šo skaisti līkumoto Ērgļu ceļu. Tā smarža pēc lietus, Jāņu smarža dabā, to nevar aprakstīt, to nevar dabūt ne ar vienu mašīnu,” noteic Arnis.

“Visi parasti domā, ka motociklisti tādi pusbandīti vien ir, bet, godīgi sakot, pats es uz motocikla esmu jau ilgus gadus, un motocikls ir disciplīnas, ne pārkāpumu padarīšana,” piemetina Guntis Ķeveris,  ar viņu vienisprātis ir arī kluba prezidents Spēlmanis. “Ar mašīnām arī brauc ātri, vai ne? Arī statistika, ja to paskatās, liecina savu – šodien ar automašīnām avarējuši tik un tik, un viens motocikls. Bet mums jau patīk izcelt to, ko patīk, tāpēc lieliem burtiem ierakstām – avarējis motociklists,” aizrāda Spēlmanis. “Mums jau neder, ja esi labs, ja brauc normāli, ja pilnveido sevi, trasē trenējoties. Tas nav interesanti. Interesantāk lasīt un dzirdēt, ja kaut kur ir liela klope vai tamlīdzīgi, taču to labo, ko tu dari katru dienu, to jau neviens neredz,” nosaka Spēlmanis, piebilstot, ka tiek organizētas drošas braukšanas apmācības, vasaras braukšanas skolas un citas aktivitātes.

Jāuzsver, ka Starptautisko motociklistu saietu ar Madonas novada domes atbalstu organizē motoklubs “Free Hawks MC”, kurš šogad svin savu 26 dzimšanas dienu. Kā jau svētkos, neizpalika gan īpaša kultūras programma un paraugdemonstrējumi, gan satikšanās prieks un, protams, dāvanas. Viena no tām – Arņa Blodona sveiciens kluba prezidentam no novēlējums ikvienam: “Dzimšanas diena nav iedomājama  bez dāvanām. Galvenais, lai būtu lielam motociklam arī mazs mocītis,” teic Arnis, pasniegdams simbolisku dāvanu motocikla veidolā. “Lai jums forša diena Madonā un brauciet ar motocikliem, jo tas ir foršākais, kas dzīvē var notikt,” apgalvo Arnis Blodons.#SIF_MAF2023