Daugavas muzejā izstāde “Nelegālā zveja”

Maluzvejniecība bijusi aktuāla gan pirms simts gadiem, gan mūsdienās. Kā ReTV norāda Valsts vides dienestā (VVD), pēdējos gados situācija esot uzlabojusies – šogad izņemti būšot ap 2000 nelegālo zvejas rīku, kas ir par tūkstoti mazāk kā pagājušajā gadā. Lai pievērstu sabiedrības uzmanību dabas resursu sargāšanai un attieksmei pret likumu, Daugavas muzejā atklāta izstāde “Nelegālā zveja”.

Daugavas krastos dzīvojošajiem zveja visos laikos bijusi gan iztikas avots, gan atpūta, bet šoreiz Daugavas muzejā izstādē “Nelegālā zveja” apkopoti dažādi eksponāti, kas izmantoti neatļautai zivju iegūšanai. Vairumu savos reidos izņēmuši VVD inspektori, bet daļu izstādei iedevuši vietējie iedzīvotāji, tāpēc šoreiz eksponātu piederība netiekot rādīta. Īpašā tabulā apkopoti arī soda naudas apmēri, ko nācies samaksāt maluzvejniekiem. Daugavas muzeja direktore Inese Kupšāne: “Mērķis ir parādīt lietas, kas glabājas Daugavas muzeja krājumā, gan pievērst sabiedrības uzmanību tam, kā attiecamies pret dabu, pret radībām tajā un arī pret likumu.”

VVD Iekšējo ūdeņu kontroles daļas vadītājs Jānis Lasmanis ReTV skaidro, ka izcelt kādu reģionu vai zivju sugu, ko maluzvejnieki iecienījuši visvairāk, īsti nevarot. “Tur, kur ir lašveidīgās upes, tur, protams, lašveidīgās zivis ir tas gardais kumoss. Nēģis arī. Tā kā legāli nozvejotais nēģis mūsdienās ir ļoti dārga zivs, tad ir vēlme iegūt nelegāli šos nēģus. Tās ir piejūras mazās upes, kur ir liels daudzums nelegālo zvejas gadījumu.”

Tomēr esot arī kāda laba ziņa. Lasmanis: “Oēdējos gados šī nelegālā darbība ļoti samazinās, ko apliecina arī mūsu statistikas rādītāji. Pirms vairākiem gadiem nelegālie rīki gadā bija 10 000-15 000 izņemti, tad pēdējos gados tie ir ap 3000. Šogad, iespējams, būs zem 2000.”

Izstādē apskatāma arī plaša žebērkļu kolekcija, ar ko zivis iegūtas pirms apmēram simt gadiem. Tolaik šāds ieguves veids bijis atļauts, tomēr bijuši arī ierobežojumi. Tie gan vairāk bijuši saistīti nevis ar dabas resursu sargāšanu, bet īpašumtiesībām. “Senāk pie Solāžas muižas dzīvojis zvejnieks, un Latvijas laikā tur bijis tacis. Tas bija zvejnieku kooperatīvs, kas tur zvejoja. Ja kāds nāca no malas, tā bija maluzvejniecība. Zinu, ka mans vīratēvs un viņa tēvs izdomāja kādu zivtiņu. Sods bija vai nu iet cietumā, vai jāmaksā.”

Izstāde “Nelegālā zveja” Daugavas muzejā uz Doles salas būs apskatāma līdz 2024. gada septembrim.



Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023