Burā arī cilvēki ar invaliditāti

Burāšana ir slimība, kas nepāriet arī tad, ja iestājusies invaliditāte. Tā uzskata paraburātāju vienīgais treneris Latvijā, kurš pēc smagas traumas izveidojis paraburāšanas apmācību programmu. Interese par paraburāšanu esot liela, tomēr paraburātāju esot maz, jo speciālais aprīkojums ir ļoti dārgs.

Nedēļas nogalē Jelgavā aizvadītajās paraburātāju sacensībās “Ja grib, tad var” piedalījās visas trīs Latvijā esošās paraburāšanas laivas.

Lielupes ūdeņos tradicionālajai Regates kausa izcīņai gatavojas buru laivas. Līdzās ierastajām šoreiz pie Jelgavas jahtkluba izbraukšanai gatavojas arī paraburātāji. Guntars Eistreiķis, kurš ir vienīgais paraburāšanas treneris Latvijā, stāsta, ka šīs laivas ir pielāgotas gan vadīšanai ar kājām, gan rokām – atkarībā no burātāju nepieciešamības. “Tā laiva sver 170 kilogramus. To praktiski nevar apgāzt.”

Guntars stāsta, ka pie domas par paraburāšanu nonācis pēc traumas, kad vairs nevarējis sapņot parasto burāšanu. Līdzīgā situācijā bijis arī kādreizējais dobelnieks, tagad daugavpilietis Jānis Lakstīgala, kurš piedalās arī paraburāšanas čempionātos Eiropā, esot izcīnījis pat godalgotas vietas. 

Ar paraburāšanu var nodarboties ne tikai cilvēki ar kustību, bet arī garīgās attīstības traucējumiem. Tas gan esot grūts komplekss darbs, dažkārt nepieciešami daudzi gadi, lai to apgūtu. “Piedalās gan psihologi, gan fizioterapeiti. Viņi visi cītīgi kopā strādā. Viņi attīstās, jo tu vairāk strādāsi ar tiem bērniem, jo vairāk viņi saprot, ka dzīve nebeidzas. Ja viņi daudz ar sevi strādā, tad daudz kas mainās arī mentālā ziņā,” saka burātāja, trenera palīdze Rūta Pampe.

Sacensībās jeb, kā viņi paši saka, treniņsacensībās paraburāšanā, kam šoreiz dots nosaukums “Ja grib, tad var”, piedalās trīs laivas. Jo tieši tik daudz speciāli aprīkoto laivu Latvijā ir, tomēr piedalīšanās sacensībās esot svarīga Eistreiķis: “Kurš tur labāk sevi parādīs, tas brauks uz Baltijas kausu Tallinā.”

Ar paraburāšanu nedaudz nodarbojoties arī Igaunijā un Lietuvā, bet krietni attīstītāks šis sporta veids esot Skandināvijas valstīs.