Bulduros atdzimst koka stāvbūves būvniecība

Divu pieredzējušu meistaru vadībā desmit jaunieši Bulduru tehnikumā pirmoreiz apguva stāvbūvju būvniecību. Senajā tehnikā uzbūvētā lapene. Jau rudenī tradicionālo koka ēku būvniecību varēs apgūt neformālās izglītības projektā, bet mērķis esot izveidot jaunu programmu arī pamatapmācībā.

Bulduru tehnikuma viedajā dārzā jau desmito dienu rosās gan pieredzējuši meistari, gan jaunieši no dažādām Latvijas vietām, lai kopīgiem spēkiem uzbūvētu lapeni, kuras karkasā nav nevienas skrūves vai naglas. “Mēs veidojam tikai koka savienojumus ar tādu domu, ka jauniešiem veidojas izpratne par to, kā tikai ar koka savienojumiem var izveidot stabilu būvi, kur netiek pielietoti metāla savienojumi. Viens koks vienkārši balstās pret otru koku, un tur var redzēt to centrālo stabu. Tas ir uz pašspriegumu. Viss saspriegojas centrālajā punktā. Tā augšējā kolonna nenāk lejā,” saka Guntars Upenieks, namdaris, Latvijas Amatniecības kameras meistars.

Lapene veidota stāvbūvju būvniecības metodē, un tā senatnē izmantota arī mazbudžeta ēku būvniecībā. Upenieks: “Bija viens brīdis Eiropā, kad bija liels kokmateriālu deficīts, tāpēc izdomāja šīs stāvbūves, kur varam aizvietot sienas ar tajā brīdī lētāku materiālu. Visur principā apakšā ir ekonomika.”

Jauniešus, kuri iesaistījušies šajā projektā, vieno interese par kokdarbiem, bet ludzānietis Roberts Stepanovs šeit saredzējis iespēju arī paplašināt sava biznesa piedāvājumu.

Kā stāsta būvniecības meistars no Igaunijas Marts Vahtramē, tur šo seno metodi apgūst jaunie speciālisti, jo tā kļūstot aizvien populārāka. “Pēdējos piecos gadus šī metode kļūst aizvien populārāka, jo aizvien vairāk cilvēku tajā ir ieinteresēti, bet vēl netiek pielietota ikdienā.”

Praktisko apmācību programmu tradicionālo koka ēku būvniecībā un atjaunošanā pirmoreiz varēs apgūt arī Bulduru tehnikumā. Pašreiz tas gan būs tikai neformālās izglītības projekts, bet tehnikuma vadība tomēr cer šādu programmu ieviest arī akadēmiskajā apmācībā.

Interese par senajām koka būvēm pēdējos gados esot pieaugusi gan Baltijā, gan Skandināvijā, arī Eiropā šīs iemaņas esot pieprasītas.


#SIF_MAF2023