Atsevišķos gadījumos nodokļa pārmaksu varēs saņemt, neiesniedzot deklarāciju

Valsts ieņēmumu dienests (VID) kopš vakardienas elektroniskās deklarēšanas sistēmā jeb EDS sācis izsūtīt vēstules 75 tūkstošiem iedzīvotāju, kuriem varētu būt izveidojusies iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārmaksa par 2022.gadu, bet vēl 10 tūkstošiem, kuriem nav EDS konts, tiks nosūtītas vēstules papīra formātā. 

Lai VID to varētu pārskaitīt, līdz šī gada 30. septembrim elektroniskās deklarēšanas sistēmā jāiesniedz iesniegums un jānorāda savs bankas konts, uz kuru vēlas saņemt naudu. 

Ja tas tiks izdarīts, turpmāk tie iedzīvotāji, kuriem par iepriekšējo gadu būs izveidojusies iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārmaksa, bet nebūs čeku par attaisnotajiem izdevumiem, nodokļa pārmaksu varēs saņemt, neiesniedzot gada ienākumu deklarāciju. VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme: “Tas ir kārtējais solis mūsu nodokļu maksātāju dzīves uzlabošanā un mūsu komunikācijā ar viņiem. Šajā gadījumā bija, protams, nepieciešams laiks, kamēr tika izstrādāts IT risinājums, bet likumdevējs mums to ir uzdevis sākt darīt ar pirmo oktobri līdz 31.decembrim. Savukārt nodokļu maksātājam ir uzdevis par pienākumu informēt mūs par savu kontu līdz 30. septembrim.”

Saņemt nodokļa pārmaksas atmaksu bez gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas turpmāk varēs, ja cilvēka algai vai pensijai gada laikā nav piemēroti visi nodokļu atvieglojumi, ja ir ieguldījumi privātajos pensiju fondos vai uzkrājošā dzīvības apdrošināšana. Savukārt, ja cilvēkam būs čeki par attaisnotajiem izdevumiem, tad arī turpmāk varēs iesniegt gada ienākumu deklarāciju un atgūt pārmaksāto nodokli par tiem. 

VID uzsver, ka izsūtītajos paziņojumus no iedzīvotājiem prasīs tikai bankas kontu. Cita informācija nav nepieciešama. Tas ir kā aicinājums neuzķerties uz krāpniekiem, kuri isziņās vai telefona zvanos prasa doties uz kādu saiti un ievadīt dažādus datus. 


Foto: Freepik; ilustratīvs