Ar Latvijas valsts karogiem vērš uzmanību ceļa stāvoklim

Ar ceļmalā izvietotiem Latvijas valsts karogiem Preiļu un Līvānu novadu iedzīvotāji vērš uzmanību valsts autoceļa stāvoklim. Karogi ceļa malā plīvos līdz 21. martam, tādējādi iedzīvotāji un uzņēmēji no Rožupes līdz Rimicāniem apliecina, ka arī šeit dzīvo Latvijas sabiedrība, kas – tāpat kā citviet – pelnījusi kvalitatīvu ceļu, pa kuru doties uz darbu, skolu, doties mājās, saņemt neatliekamās medicīniskās palīdzības un citu operatīvo dienestu palīdzību, kā arī veidot uzņēmumus un sniegt pakalpojumus. 

Valsts autoceļš V682 Špoģi-Arendole-Rimicāni-Rožupe savieno Augšdaugavas, Preiļu un Līvānu novadus. Vietējie aktīvisti visa ceļa garumā izkāruši vismaz 115 Latvijas karogus, tā cerot pievērst atbildīgo ministriju un iestāžu uzmanību šī ceļa sliktajam stāvoklim.

“Tas ir nevis šobrīd svarīgi, bet vairāk nekā trīsdesmit gadus tā ir pati svarīgākā lieta, lai šeit attīstītos uzņēmejdarbība, dzīvotu cilvēki, lai viņi gribētu te palikt strādāt, veidot savu ģimeni, audzināt bērnus. Un galu galā, lai te sāktu nodarboties ne tikai ar tradicionālo lauksaimniecību, bet arī ar citām uzņēmējdarbības formām un lauku tūrismu,” saka akcijas idejas autore Aija Smirnova.

Idejas autore Aija ReTV stāsta, ka pie ceļa izvietotos karogus palīdzējušas sagādāt arī Līvānu un Preiļu novadu pašvaldības. Preiļu novada Rožkalnu pagasta Rimicānos satiktie ļaudis atbalsta šo ideju un stāsta, ka ceļš pirms dažām nedēļām, kad bija atkusnis, bijis gandrīz neizbraucams. “Šim ceļam būtībā, ja divas dienas šobrīd uzlīs lietus, tad tā vairs nav. Tas ir izšķīdis, bedres bedrēs. Sāk braukāt “Latvijas valsts meži”, kuri izved masveidā mežus, un šī smagā tehnika vienkārš izdangā šo ceļu. Un ceļa vairs nav. Piemēram, no rīta piecelies un domā, vai vest bērnu šodien uz bernudārzu, ja līst, jo tu saproti, ka desmit kilometri būs jābrauc apmēram 30 minūtes,” saka vietējā iedzīvotāja Inga.

Vietējais iedzīvotājs Andris: “Akcija ir sākta. Kādi tie bija pavasarī… Tagad vismaz ir izbraucami. Bija, ka mašīnas karas augšā. Problēma ir liela, saimniecību mums daudz ir. Jāpieved, jāaizved. Ir problēmas.”

Iedzīvotāji atklāj, ka problēmas ir ne tikai pavasarī, kad ceļš ir grūti izbraucams. Tāpat nepatīkami ir, ka sausā laikā ir milzīgi putekļu mākoņi. Šī ir miermīlīga un patriotiska akcija un tās idejas autori cer, ka problēmu sadzirdēs un ceļa kvalitāti uzlabos. 

Uzņēmums “Latvijas Valsts ceļi” rakstiskā atbildē norāda, ka autoceļa posmā no Vecvārkavas līdz Rimicāniem nākamgad plānota grants seguma divkārtu virsmas apstrāde, bet ceļa posms Rimicānos un Rožupē jau ir ar saistīto segumu. Savukārt, citā aptuveni 8 kilometrus garā ceļa posmā atjaunošanas vai pārbūves darbi šobrīd nav plānoti, bet vēl vairāk nekā 9 kilometrus garam posmam ir plānota pārbūve.

VSIA “Latvijas Valsts ceļi” rakstiska atbilde: “Autoceļa posms no 31,6. līdz 40,78. kilometram ir iekļauts Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda investīciju plānā, programmas “Valsts reģionālo un vietējo autoceļu tīkla uzlabošana” pārbūvējamo un atjaunojamo valsts reģionālo un vietējo autoceļu posmu rezerves sarakstā. Šis autoceļa posms ir sliktā stāvoklī. Ir izstrādāts tā pārbūves projekts, plānotās pārbūves izmaksas ir 7,8 miljoni eiro. Šīs programmas ietvaros “Latvijas Valsts ceļi”  veic tikai projektēšanu un būvdarbu organizēšanu. Plānošanu, finansējuma piesaisti un objektu izvēli veic VARAM.” 

Līvānu un Preiļu novadu iedzīvotāji aicina ciemos un dalīties cilvēkus arī sociālajos medijos, jo šādu skatu, kad ceļa malā izvietoti tik daudz karogu, bieži nevar redzēt. Tie, kuri atbrauks, varēs arī pārlicināties, ka cilvēki šeit ir aktīvi un saimnieko savā zemē.