Aprīļa otrajā pusē Saeimā sāks vērtēt vairāk nekā pirms 10 gadiem sāktu iniciatīvu par tautas vēlētu prezidentu

Aprīļa otrajā pusē Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija sāks vērtēt vairāk nekā pirms 10 gadiem sāktu iniciatīvu par tautas vēlētu prezidentu.

Iniciatīva par tautas vēlētu Latvijas Valsts prezidentu portālā "Manabalss.lv" savu ceļu sāka vēl 2011.gadā. Iniciatīvā tika prasīts uzticēties Latvijas tautai, kā arī novērst situāciju, ka pilsoņi par prezidenta amata kandidātiem uzzinot vien "divas dienas pirms" vēlēšanām.

"Es gribu par to uzzināt vismaz mēnesi iepriekš un izdiskutēt! Es gribu, lai katrs Latvijas pilsonis tieši vēlēšanās varētu ievēlēt Latvijas Valsts prezidentu!" uzsvērts iniciatīvā, rosinot grozīt visus nepieciešamos likumus un Satversmi, lai Valsts prezidents turpmāk tiktu ievēlēts tautas balsojumā.

Šādas pārmaiņas iniciatīvas autoru ieskatā nepieciešamas, jo "Latvijā galvenais saimnieks bija, ir un paliek tauta".

Vismaz 10 000 parakstu, kas nepieciešami iniciatīvas iesniegšanai izskatīšanai Saeimā, izdevās savākt jau pirms vairākiem gadiem. Tomēr izrādījās, ka vienai no senākajām platformā "Manabalss.lv" esošajām iniciatīvām nepieciešams jauns virzītājs, un viņa meklējumi sākti 2020.gadā.

Atrodot jaunu iniciatīvas virzītāju, tā nesen iesniegta Saeimā, un marta beigās parlamenta Prezidijs informējis platformu, ka Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde pēc parakstu analīzes ir atzinusi to atbilstību Saeimas kārtības rullim - savākto parakstu skaits ir pietiekams. Iniciatīvu parakstījuši vairāk nekā 11 300 cilvēki. Tādēļ Prezidijs šo iniciatīvu virzījis Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai padziļinātai izskatīšanai un diskusijām.

Komisijas sēde paredzēta 19.aprīlī plkst.12. Uz sēdi aicināts gan jaunais iniciatīvas pārstāvis un iesniedzējs  Andris Dieviņš, Satversmes aizsardzības biroja pārstāvis, biedrības "Latvijas Ārpolitikas institūts" pārstāvis, kā arī konstitucionālo tiesību eksperts.Foto: Evija Trifanova/LETA