Apņemas mācību gadu pavadīt bez pāridarījumiem

Apzināta un regulāra vardarbība pret kādu no vienaudžiem Latvijas skolās ir visai izplatīta. To apliecina vēl šopavasar veikts pētījums. Lai to mazinātu, 60 Latvijas mācību iestādes šo mācību gadu apņēmušās pavadīt bez pāridarījumiem. Skolas īstenos starptautiski atzītu Somijā izstrādātu bulinga novēršanas programmu “KiVa”. 

Atbildība un cieņpilna attieksme vienam pret otru ir Valmieras Viestura vidusskolas vērtības. Kā norāda skolas sociālā pedagoģe Iveta Upīte, skola ir dzīvs organisms un bērniem gadās visādi. Emociju uzplūdā neiztikt arī bez konfiltiem un pāridarījumiem. “Tu man nepatīc, tu manu mantu paņēmi ne tā. Sākas viss no maza sīkuma, mantu paņemšana, kaut kur aizmešana, tad tas aiziet tā vairāk. Tas mazākiem bērniem. Lieliem sanāk tā pārprotošā komunikācija, viņi kustās no vienas vietas uz otru, pagrūstās, tad viņiem ir savi noslēpumi, kurus mēs nemaz nezinām.”

Arī bērni atzīst, ka dažkārt ir gadījies kļūt par aculieciniekiem vardarbībai vienaudžu vidū. Skolēnos tas raisa nepatīkamas emocijas un pat bailes. Valmieras Viestura vidusskolas 6.b klases skolniece Elīza: “Ir redzēti gaiteņos kautiņi, bet tas nav tik bieži. Mēs vienreiz arī paši bijām vidū lielo kautiņā, ļoti neērti, tur skolotāji nebija apkārt, tāpēc bija ļoti nedroši. Bet laikam tur viss ir beidzies labi.”

Jaunieši norāda, ka sistemātiska vienaudžu pazemošana jeb tā dēvetais bulings kļūst aizvien aktuālāks arī digitālajā vidē. Valmieras Viestura vidusskolas 7.c klases skolniece Sofija: “Tiktokā lika video ar cilvēkiem, viņu bildēm, rakstīja visādus sliktus vārdus par viņiem.”

Veidojot māklas darbus ar saviem plaukstu nopiedumiem, Valmieras Viestura vidusskolas audzēkņi savā ziņā apņemas vairs nedarīt viens otram pāri. Šī ir viena no 60 skolām Latvijā, kas pievienojusies starptautiskai bulinga apkarošanas programmai. 

Valmieras Viestura vidusskolas pedagoģes norāda, ka skola jau īsteno vairākas atbalsta programmas, lai bērnu vidū mazinātu pārestības un vardarbību vienam pret otru. Somijā izstrādātā un šoruden Latvijas skolās ieviestā bulinga mazināšanas programma “KiVa” būs vēl viens atbalsta rīks. Valmieras Viestura vidusskolas sociālā pedagoģe Iveta Upīte: “Iespēja paskatīties uz to pāridarīšanu no otras puses, tur ir metodiskais materiāls, video materiāli, bērni ir vizuāliķi, viņiem tas patīk. Tā īsi un koncentrēti.”

Ieviešot šo programmu, izglītības iestādē tapusi “KiVa” atbalsta komanda. Taču metodiksie materiāli, kā ar bērniem runāt par drošu vidi, skolā pieejami ikvienam pedagogam. Valmieras Viestura vidusskolas direktora vietniece audzināšanas darbā Lolita Vanaga: “Ja ir tie atsevišķie gadījumi, kad ir jāpieslēdzas “KiVa” komandai, tāpēc mēs arī šodien vadījām pasākumu, lai skolēni mūs redz, ka tieši pie mums var griezties pēc palīdzības.”

Vēl šopavasar veikt pētījums liecina, ka vismaz vienu reizi pāris mēnešos bulingu jeb regulāru vardarbību piedzīvo aptuveni 40% Latvijas skolēnu. Somijā izstrādāto “KiVa” programmu sekmīgi īsteno jau 20 pasaules valstis. 


#SIF_MAF2023