Aicina vērot gājputnu migrāciju un ziņot par novērojumiem

Oktobra pirmajā nedēļas nogalē, 1. un 2.oktobrī, notiks Eiropas Putnu vērošanas dienas jeb "EuroBirdwatch 2022", kuru laikā ikviens aicināts doties vērot putnu rudens migrāciju, informēja Latvijas Ornitoloģijas biedrībā.

Ornitologi mudina par novērotajiem gājputniem ziņot dabas novērojumu portālā "Dabasdati.lv" vai mobilajā lietotnē.

Putnu dienu programmā ir putnu vērošana un tematiskas ekskursijas, piemēram, Dunduru pļavās Pierīgā, Gulbenes novada Litenē, Gaujas upes grīvā pie Carnikavas, Kaņiera ezera Riekstu pussalā, Lubāna mitrājā un Kolkā, kā arī citas tematiskas aktivitātes, piemēram, putnu barotavu darbnīca Lendžos, Latvijas Universitātes Papes ornitoloģisko pētījumu centra apskate, radošā darbnīca "Katram sava pūce", Andreja Jesko fotoizstāde "Putni Lubāna mitrājā", dabas skaņu vakars Dunduru pļavu tornī un citi pasākumi.

Ar programmu var iepazīties vietnē www.putnudienas.lv. Kalendārs tiek papildināts ar aktivitātēm līdz pat Eiropas Putnu vērošanas dienu norisei.

Eiropas Putnu vērošanas dienās novērotie putni tiek uzskaitīti un apkopoti gan katrā dalībvalstī, gan visā reģionā kopumā, izceļot arī neparastāko putnu sugu novērojumus. Tādēļ ikviens ir aicināts līdz svētdienas, 2.oktobra, plkst.16 ziņot par saviem putnu novērojumiem.

Šogad pasākuma koordinatoru centra uzdevumu pilda Slovākija.

Pērn kopumā 28 000 dalībnieku novērojuši 7,29 miljonus putnu, tajā skaitā Latvijā 232 dalībnieki ziņojuši par 234 350 putniem, kas pārstāv vairāk nekā 150 sugas. Latvijā skaitliski visbagātīgākie novērojumi bijuši par žubītēm, laučiem un lauku baložiem.

Eiropas Putnu vērošanas dienu tradīcija jeb "EuroBirdwatch" tika aizsākta 1993.gadā, un to organizē lielākā putnu aizsardzības organizācija pasaulē "BirdLife International", kuru Latvijā pārstāv Latvijas Ornitoloģijas biedrība.

Putnu dienas Latvijā rīko Latvijas Ornitoloģijas biedrība un Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar Sabiedrības integrācijas fondu un citiem partneriem.

Latvijas Ornitoloģijas biedrība ir lielākā dabas organizācija Latvijā ar vairāk nekā 800 biedriem, un veic savvaļas putnu izpēti. Biedrība izdod vienīgo žurnālu par putniem latviešu valodā "Putni dabā".


Foto: Freepik