Aicina pamanīt atšķirīgos. Latvijas pilsētās Dažādo kurpju diena

Šodien vairākās Latvijas pilsētās varēja sastapt cilvēkus atšķirīgās kurpēs. “Dažādo kurpju dienā” cilvēki šādi publiski demonstrēja, kā ir būt līdzās invalīdiem, nedzirdīgiem, neredzīgiem, ar autismu slimiem un citādi “atšķirīgiem”. Vairāku pilsētu publiskās vietās šodien ar saukli “Dažādo kurpju diena” runāja par cilvēku iekļaušanu sabiedrībā. ReTV viesojās Ventspilī, kur uzklausīja viedokli par to, kā sociālās aprūpes institūcijas spēj vai nespēj nodrošināt slimu un atšķirīgu cilvēku fiziskās un emocionālās vajadzības.

Šodien bija iespēja staigāt atšķirīgu apavu pāru kurpēs, jo Labklājības ministrija kampaņā ar nosaukumu “Iekāp otra kurpēs!” aicina ikvienu iejusties līdzcilvēku situācijā un izprast atšķirīgo deinstitucionalizācijai jeb saprotamāk – veidot atbalsta sistēmu, lai mērķa grupas iekļautos sabiedrībā, nevis tiktu izolētas, nodalītas un izvietotas tālu no apdzīvotām vietām. Ventspils valstspilsētas pašvaldības domes Izpilddirektora 1.vietnieks Kaspars Vitenbergs: “Cenšamies ne kā sensenos laikos taisīt kaut kur ārpus pilsētām meža maliņās speciālas skolas, speciālus centrus un tamlīdzīgi, bet tā ir mūsu sabiedrības daļa. Mēs visi esam kopā.”

Ar Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu Latvijā izveidotas vairāk nekā 130 pakalpojumu sniegšanas vietas cilvēkiem ar īpašam vajadzībām: grupu dzīvokļi, specializētās darbnīcas un dienas aprūpes centri. Tas ir veids, kā pieradināt cilvēkus pieņemt citādāko. Kurzemes plānošanas reģiona projekta “Kurzeme visiem’’ vadītāja Sandra Miķelsone-Slava: “Ikviens cilvēks Latvijā ir aicināts uzvilkt divas dažādas kurpes, lai atbalstītu šo akciju, bet šādi pasākumi, kā šeit Ventspilī, notiek piecos Latvijas reģionos un piecās pilsetās Latvijā. Tātad –Ventspils Liepāja , Ludza, Jelgava un Valmiera.” Ar muzikālu priekšnesumu Ventspils centrā šorīt priecēja bērni no Atbalsta centra ģimenēm ar īpašām vajadzībām “Cimdiņš”.

Dažādo kurpju diena ir veids, kā kampaņas laikā var iepazīties ar dažadiem reāliem stāstiem:

Kurzemes plānošanas reģiona projekta “Kurzeme visiem’’ finanšu plānotāja Anete Jansone: “Noskanējam QR kodu, atveram adresi un varam izlasīt katru dzīves stāstu. 

Dalās pieredzē personas, kuras izaugušas bērnu namā, personas, kurām ir bijusi vardarbība ģimenē. Tad ir stāsti, kur vecāki bijuši slimi, viņi tikuši ārā un aizgājuši reālā dzīvē.”

Aizspriedumi un noraidoša attieksme ir lielākā barjera, tāpēc, lai meklētu līdzīgo un izprastu citādākos, var atvērt interneta vietni ar nosaukumu – cilveksnevisdiagnoze.lv – un palasīt Latvijā dzīvojošo stāstus. Bet var arī ar pavisam nelielām idejām palīdzēt kādam iekļauties sabiedrībā. Ventspils sociālā dienesta vadītāja Una Lapskalna: “Man gribētos pašai, skatoties, kas mums ikdienā notiek sociālajā dienestā, aktivizēt jauniešus, izvilkt viņus ārā no datoriem, no viedierīcem. Tas, kurš var spēlēt basketbolu, ne vienmēr ratiņkrēslā var spēlēt basketbolu. Bet viņi var runat par basketbolu, viņi var fanot par basketbolu kopā, viņi var aiziet satikties ar mūsu jaunajiem basketbolistiem. Tas ir tas, kas viņus vieno.”

Sabiedrībai jāapzinās, ka katrs cilvēks mūsu valstī ir vērtība, kurš nevis jāpaslēpj tālu prom no citu skatieniem, bet jāuztver kā līdzīgs, palīdzot viņam integrēties starp mums. Tāds ir arī Labklājības ministrijas kampaņas “Iekāp otra kurpēs!” mērķis.


#SIF_MAF2023