Valmieras novadā mainīs septiņu ielu nosaukumus

Valmieras novadā pieņemts lēmums mainīt septiņu ielu nosaukumus, kuri ietver padomju režīma slavinošus simbolus. Kurām ielām būtu jāmaina nosaukumi, to vērtēja pašvaldībā izveidotā darba grupa. “Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas teritorijā. To jau nosaka likums, ka tas mums ir jādara, mēs arī ar darba grupas pieņemtajām rekomendācijām to esam veikuši, apzinājuši visā mūsu novadā, kurām ielām ir jāmaina nosaukumi,” stāsta Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Ričards Gailums.

Tātad nosaukumus paredzēts mainīt Valmierā – Andreja Upīša, Riharda Gredzena, Leona Paegles ielām, Burtniekos – Jāņa Vintēna, Matīšos Oktobra ielām. Sedā Uzvaras ielai, kā arī Pionieru ielai Valmiermuižā. Valmierā gan paliks nemainīts Pleskavas ielas nosaukums, jo tas jau ir, kā stāsta vēsturnieks Tālis Pumpuriņš, veidojies vēsturiski, reizē ar dzelzceļu. “Pateicoties Rīgas-Pleskavas dzelzceļa līnijas izbūvei, ir izveidojusies Valmieras daļa, ielas nosaukums nav dots par godu Pleskavai, vienkārši virziena norādes iela.”

Viena no ielām, kurai tiks mainīts nosaukums, ir Sedā Uzvaras iela, par nosaukuma maiņas izvēli stāsta darba grupas loceklis, profesors Andris Klepers: “Kāpēc uzvara, kādai uzvarai par godu? Mainīt to nozīmi mēs varam mēģināt, bet tur paiet paaudzes, bet vienalga būs cilvēki, kuri atcerēsies. Tiklīdz mēs sāksim skaidrot šo nosaukumu, mēs atgriezīsimies pie izcelsmes, nepārprotami tā uzvara, kurai tas ir veltīts, ir skaidri nolasāms.”

Darba grupas ieteikums šo ielu pārdēvēt par Saules ielu, viens arguments – pilsētas ielas šeit veidotas apļa veidā un netālu ir arī Saules dzelzceļa stacija. Līdzīgi ir ar Oktobra ielu Matīšos, kuras nosaukums nepārprotami, kā uzsver Andris Klepers, ir saistīts ar oktobra revolūciju. “Tas ir tāds pretrunīgi vērtēts, vēsturisks notikums, un daļa no tiem vēsturniekiem, kas ir pētījuši komunismu dziļāk, to sauc par totalitāru komunistu apvērsumu, jo šī notikuma rezultātā pie varas nāk Ļeņins, turpat blakus ir Staļins, pārējie, un tālākās sekas mēs zinām.”

Darba grupas ieteikums ielu nodēvēt par Kārļa Ābeles ielu, Kārlis Ābele ir Matīšu novadnieks, zinātnieks, literāts. Bet iedzīvotāju iebildumi visvairāk ir Valmierā par Riharda Gredzena ielas pārdēvēšanu, kurai ieteikums ir to nosaukt par Hermaņa Enzeliņa ielu. “Riharda Gredzena ielu par Enzeliņa ielu mēs, runājot ar apkārtējiem, labprāt nevēlētos, jo ir jau arī Endzelīna iela, līdz ar to, ja ir ātrā palīdzība jāsauc, kaut kas tāds, tas būtu sarežģīti,” savu viedokli pauž R.Gredzena ielas iedzīvotāja Elīna Vāne.

Kas tad bija Rihards Gredzens? Padomju laikā Valmieras pilsētas galva, savā ziņā pretrunīgi vērtēta personība. Vēsturnieks Tālis Pumpuriņš vērtē, ka R.Gredzena darbība jau pirmskara laikā bija vērsta pret Latvijas valsti. “Tad, kad deva to nosaukumu “Gredzena iela”, tad es palasīju, ka nopelnos ieskaitīja, ka Gredzens ir pie LPSR konstitūcijas strādājis.”

Valmierā nosaukumu paredzēts mainīt arī Andreja Upīša ielai, kurai darba grupas ieteikums ir to dēvēt par Pāvila Rozīša ielu, par šo izvēli stāsta darba grupas pārstāvis Andris Klepers: “Vārds Andrejs Upītis valmieriešiem un Valmierai kā pilsētai īsti neko nenozīmē, bet savukārt Pāvila Rozīša devums Valmierai un arī identitātei ar “Valmieras puikām”... tur īpašas diskusijas neraisās.”

Izteikt savu viedokli aicināts arī ikviens novada iedzīvotājs un laiks šo priekšlikumu izteikšanai ir dots līdz 1. septembrim.


#SIF_MAF2023