Sākusies kampaņa “Lieto zāles? Novēro blaknes? Ziņo!”

Zāļu valsts aģentūra šodien sākusi kampaņu “Lieto zāles? Novēro blaknes? Ziņo”. Tās laikā speciālisti aicina iedzīvotājus gan rūpīgi izlasīt zāļu lietošanas instrukciju, ievērot ārsta un farmaceita norādījumus, gan ziņot, ja rodas blakusparādības. Iedzīvotāju aptaujā noskaidrots, ka 22 procenti respondentu 20 gadu laikā saskārušies ar blaknēm.

Zāļu valsts aģentūra uzskata, ka daudzi iedzīvotāji, saskaroties ar medikamentu lietošanas laikā piedzīvotajām blakusparādībām, kūtri par tām ziņo. Šādā gadījumā pareizi būtu par to informēt savu ārstu, medicīnas māsu, farmaceitu, Zāļu valsts aģentūru vai zāļu ražotāju. “Ļoti svarīga ir tā informācija, ko saņemam no sabiedrības, veselības aprūpes speciālistiem, ko mēs saņemam tajā brīdī, kad medikamentus lietojam ilgtermiņā, piemēram. Mēs par blakus parādībām uzskatām visus tos notikumus, visas tās nevēlamās reakcijas, ko mēs nebūt nevēlamies sagaidīt no kāda konkrēta medikamenta. Mēs, piemēram, nozīmējam medikamentu, lai ārstētu paaugstinātu asinsspiedienu, bet mēs konstatējam tādas reakcijas, kas mums šķiet nevēlamas, nepieņemamas, aizdomīgas,” saka ģimenes ārsts Ainis Dzalbs.

Kampaņas “Lieto zāles? Novēro blaknes? Ziņo” mērķis ir palielināt iedzīvotāju informētību un izpratni par zāļu blaknēm, kā arī veicināt iedzīvotāju ziņošanu Zāļu valsts aģentūrai par tām. Latvijas Farmaceitu biedrības prezidente Dace Ķikute: “Vislabākie secinājumi šādām sarunām par zālēm būs, ja tas speciālists šo pacientu pazīst ilgāku laiku, tas ir veselības aprūpē, ārstniecībā ļoti svarīgi, šis sadarbības trijstūris: ārsts, pacients, farmaceits. Pirmkārt, atklātība, saruna. Otrkārt, speciālistam vieglāk izvērtēt.“

Iedzīvotāju ziņojumi par medikamentu lietošanas laikā piedzīvotajām blaknēm ļauj laikus atklāt jaunas, nozīmīgas, arī retas zāļu blaknes un ar tām papildināt zāļu lietošanas instrukcijas un zāļu aprakstus. Tas var ievērojami palīdzēt citiem pacientiem nākotnē, tāpat iedzīvotāji iesaistās zāļu drošuma uzraudzībā. Zāļu valsts aģentūra sola atbalstu pacientiem ziņojuma iesniegšanā. Zāļu valsts aģentūras zāļu drošuma speciāliste Zane Neikena: “Nereti pacients nevar zināt, kāda informācija vēl ir nepieciešama, varbūt ir nepieciešami laboratoriskie izmeklējumi, kādi testi. Tad mēs jums varam lūgt iesniegt vēl papildus informāciju, kas ir ļoti būtiski. Un nekad nevajadzētu aizmirst, ka šis viss ir tāpēc, lai mēs varētu izvērtēt cēlonisko sakaru ar zālēm, par kurām jūs esat ziņojis.”

Blakus jau ierastajiem ziņošanas veidiem, kā komunikācija ar ārstu, farmaceitu un medikamentu ražotāju, Zāļu valsts aģentūra piedāvā informēt arī izmantojot “QR” koda skenēšanas iespēju mobilajā telefonā. “QR” kods atrodams gan Zāļu valsts aģentūras sociālo tīklu resursos, gan akcijas materiālos.