Rūpes par mūsu smadzenēm kā atslēga ikdienas stresa pārvarēšanā

Dzīve ir brīnumaina, notikumiem un skaistiem brīžiem bagāta, taču bieži vien to ietekmē dažādi ārējie faktori, kas rada būtisku slogu mūsu nervu sistēmai. Mūsu smadzenes darbojas kā vienots mehānisms mašīnas motorā, taču arī tās var nonākt palielinātos stresa apstākļos. Ikdienas steiga, nepārtrauktā digitālā informācijas plūsma telefonos, datoros, televizoros u.c. viedierīcēs, kā arī nenovēršamie stresa faktori ikdienā ietekmē un pārslogo mūsu smadzenes un nervu sistēmu. 

Galvenās nervu sistēmas pārslodzes pazīmes izpaužas kā aizkaitināmība, samazinātas darba spējas un nespēja koncentrēties, galvassāpes, bezmiegs, garastāvokļa izmaiņas. Ilgstošas nervu sistēmas izsīkuma gadījumā novēro arī samazinātu imunitāti, un palielinātu uzņēmību uz slimībām, kā arī iespējama depresiju attīstīšanās. Šie simptomi var būt individuāli katram cilvēkam un viens vai vairāki no tiem ne vienmēr  norāda uz nopietnu problēmu. Tomēr hroniska vai smaga nervu sistēmas pārslodze var prasīt profesionālu iejaukšanos, piemēram, ārsta konsultāciju vai stresa pārvaldības tehnikas, lai mazinātu to izpausmi vai novērstu to dziļāku attīstību. Šobrīd no neirozēm jeb augstākās nervu sistēmas darbības funkcionāli traucējumiem cieš jau līdz 3% no mūsu planētas iedzīvotāju, un tie ir tikai diagnosticētie gadījumi.

Cilvēka smadzenēm ir ievērojama spēja radīt jaunas smadzeņu šūnas, to sauc par neiroģenēzi. Šī nepārtrauktā atjaunošanās ir būtiska jaunas informācijas iegūšanai un uzņemšanai, kā arī atmiņai. Tomēr jau iepriekšminētie ārējie faktori, hronisks stress, miega trūkums un pārmērīga alkohola lietošana, var kavēt šo procesu. Izpratne par neiroģenēzes trauslo līdzsvaru un tās neaizsargātību pret šiem ārējiem faktoriem ir ļoti svarīga, lai saglabātu optimālu smadzeņu veselību. 

Viena no svarīgākajām cilvēka kognitīvajām spējām ir atmiņa, spēja iegūt, uzglabāt, un pavairot agrāk iegūto informāciju un datus. Tomēr, arī atmiņas veiktspēja var mazināties dažādu faktoru ietekmē. Viens no tiem ir vecums – novecojot mūsu smadzenēs notiek strukturālas un funkcionālas izmaiņas, neironi paliek neefektīvāki, un samazinās neironu savienojumi, mazinās neirotransmiteru izdale, kā arī notiek dažu hormonu līmeņa mazināšanās, kas ietekmē smadzeņu darbību (piemēram, estrogēns menopauzes laikā sievietēm, kurš ietekmē kognitīvo funkciju). Arī iepriekš jau minētais stress un hronisks miega trūkums arī spēlē nozīmīgu lomu labas un pilnvērtīgas atmiņas darbībā, jo tie traucē smadzeņu spējai konsolidēt un iegūt informāciju. Nepilnvērtīgs uzturs, īpaši B grupas vitamīnu un omega-3 taukskābju deficīts organismā negatīvi ietekmē atmiņas procesus. 

Nervu sistēmas stiprināšanai un kognitīvu funkciju uzlabošanai svarīgi:

  • B grupas vitamīni – veicina normālas psiholoģiskās funkcijas, palīdz mazināt nogurumu un nespēku. B grupas vitamīni nepieciešami enerģijas ražošanai šūnās.
  • C vitamīns - palīdz samazināt nogurumu un nespēku, tas ir spēcīgs antioksidants, kurš cīnās ar oksidatīvo stresu šūnās. Stresa situācijās C vitamīna patēriņš organismā paaugstinās, jo tas ir nepieciešamas stresa hormonu ražošanai.
  • Magnijs – palīdz samazināt nogurumu un nespēku, veicina normālu nervu sistēmas un muskuļu darbību.
  • Cinks - veicina kognitīvās funkcijas, piedalās daudzās bioķīmiskās reakcijās, kas nozīmīgas organisma vielmaiņai un nervu sistēmas darbībai.
  • Ginka lapu ekstrakts veicina perifēro asins mikrocirkulāciju, palīdz saglabāt kognitīvās funkcijas, veicina normālas kardiovaskulārās un nervu sistēmas funkcijas. 

Lai nodrošinātu pēc iespējas ilgāku atmiņas funkcijas saglabāšanos, jārūpējas par stresa mazināšanu ikdienā, kvalitatīvu un adekvātu miega daudzumu, kā arī pilnvērtīgu uzturu, lai nodrošinātu smadzenes ar tām vitāli nepieciešamajiem vitamīniem un minerālvielām. Lai panāktu visu neironiem nepieciešamo vielu uzņemšanu ikdienā, var lietot speciāli nervu sistēmas atbalstam izstrādātu preparātu – Neurozan.

Pabaro savu prātu! 

Neurozan uzlabo garīgās darbaspējas- atmiņu, koncentrēšanos, kā arī stiprina nervu sistēmu un noturību pret stresu*. 

*Dzelzs, cinks un jods veicina normālas kognitīvās funkcijas. Ginko biloba palīdz saglabāt spēju koncentrēt uzmanību, darba atmiņu gan īstermiņā, gan palielināta stresa apstākļos, uzlabo atmiņu un veicina asāku domāšanu. 

Vislabākie piedāvājumi ražotāja internetveikalā vitaplus.lv 


Raksts tapis sadarbībā ar SIA Taula Rīga un Neurozan 

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.