Plāno ierobežot alkohola iegādes laiku

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šodien atbalstīja izmaiņas Alkoholisko dzērienu aprites likumā, kas paredz, ka alkoholu saturošus dzērienus no pirmdienas līdz sestdienai varētu atļaut iegādāties no rīta divas stundas vēlāk, vakaros aizliegt tirgot divas stundas agrāk, savukārt svētdienās varētu atļaut iegādāties arī no plkst. 10.00, bet vairs tikai līdz 18.00. Gala lēmumus būs jāpieņem balsojumā Saeimā. 

Veselības ministrija jau ilgāku laiku vērsusi sabiedrības uzmanību, ka alkohola patēriņš Latvijā vidēji uz vienu iedzīvotāju ir viens no augstākajiem Eiropas Savienībā. Latvijas cilvēku ilgtermiņa veselības stāvoklis, dzīves kvalitātes rādītāji un dzīves ilguma rādītāji šī iemesla dēļ pasliktinās. 

Šobrīd alkohola tirdzniecība atļauta katru dienu no plkst. 8 līdz 22., turpmāk tas varētu mainīties – Saeimas komisija atbalstījusi, ka alkoholu no pirmdienas līdz sestdienai varētu atļaut iegādāties no desmitiem rītā līdz astoņiem vakarā, bet svētdienās no desmitiem rītā līdz sešiem vakarā. 

Latvijas kapitāla veikalu tīkla “Top” pārstāve Ilze Priedīte uzskata, ka likuma pieņemšanas gadījumā lauku reģionos veikali varētu tikt slēgti ātrāk nekā šobrīd. “Līdz ar šāda lēmumu pieņemšanu veikalu tīklā “Top” visticamāk mums nāksies pārskatīt darba laiku, jo īpaši lauku reģionu mazākajos veikalos. Tas vistiešākajā mērā ir saistīts ar veikala rentablitāti, tas, visticamāk, varētu samazināt pārtikas un pirmās nepieciešamības preču pieejamību vakaros, jo īpaši svētdienās.”

Veikalu tīkla “Maxima” pārstāve Liene Dupate-Ugule uzskata, ka nevajadzētu būt būtiskām izmaiņām pēc potenciālā parlamenta balsojuma. “Ja likuma izmaiņas tiks ieviestas, šis process patiesībā ir ļoti vienkāršs, tas jau tagad tiek ieviests, jo alkoholu, kā zināms, drīkst tirgot no astoņiem rītā līdz desmitiem vakarā, bet mums atsevišķi veikali strādā līdz vienpadsmitiem vakarā. Tad vienkārši ir pielāgotas sistēmas, nav iespējams iegādāties alkoholu, jo kasē nevar par to samaksāt.” 

Sākotnējā variantā bija paredzēts, ka svētdienās alkoholu varēs tirgot līdz plkst. 15, bet šobrīd kā gala variants tiek piedāvāts laiks 18.00. ReTV uzrunātie mazumtirgotāji vērš uzmanību, ka plānotās izmaiņas neierobežos alkohola tirdzniecību tā saucamajā beznodokļu zonā, kas atrodas lidostā “Rīga”, Rīgas pasažieru ostā un citur.

Jāpiebilst, ka komisija jau iepriekš atbalstīja priekšlikumu grozījumiem Alkoholisko dzērienu aprites likumā, kas paredz, ka alkoholiskos dzērienus būs aizliegts pārdot personām, kuras ir jaunākas par 20 gadiem. 

Vienlaikus komisija atbalstījusi priekšlikumu, kas paredz izņēmuma gadījumus, lai netiktu ierobežotas pilngadīgu personu darba iespējas pārtikas aprites un sabiedriskās ēdināšanas nozarē, kā arī netiktu ietekmēta profesionālās izglītības programmas praktiskās daļas apguve.

Saeimas balsojums par izmaiņām alkohola aprites likumā varētu notikt tuvākajā laikā.


Foto: Freepik; ilustratīvs